(Auto)bus zabiera pasażera spod samych drzwi domu

Przewoźnicy pokazują, że podróż nie musi zaczynać się na dworcu czy przystanku.

Coraz większa konkurencja w przewozach międzymiastowych powoduje, że przewoźnicy zaczynają oferować dodatkowe udogodnienia, które mają zachęcić do korzystania z ich usług. Jedną z takich ofert jest odbiór spod wybranego adresu.

Od drzwi do drzwi
Pasażerowie podróżujący na liniach Trójmiasto-Toruń-Wrocław, Trójmiasto-Suwałki oraz Wrocław-Darłówko mogą od pewnego czasu skorzystać z usługi adres-adres oferowanej przez SuperPKS. Założenie jest proste – pasażer zamawia przejazd z miejsca początkowego i wybiera docelowy adres. Podobnie jakby korzystał z taksówki. Jednak w tym przypadku początek i koniec podroży musi znajdować się w dowolnej z miejscowości na ustalonej trasie. Na podstawie wskazanych przez wszystkich pasażerów początków i końców podroży przewoźnik za każdym razem ustala indywidualny rozkład jazdy i konkretny czas odbioru pasażerów spod wskazanych adresów.

Za usługą SuperPKS+ nie stoi typowy przewoźnik autobusowy, a znana firma technologiczna Teroplan, właściciel wyszukiwarki połączeń. – Jako e-podróżnik.pl obserwowaliśmy w wynikach wyszukiwania spore zainteresowanie połączeniami na trasach, gdzie nie ma transportu regularnego (w głównej mierze z powodów małych potoków pasażerskich). Uznaliśmy, że jest to ciekawa nisza do zagospodarowania. Dlatego w 2017 roku postanowiliśmy rozpocząć testowanie połączeń „od adresu do adresu” na kilku trasach – opowiada kulisy powstania usługi Aleksandra Markowska, dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji Teroplan.

Teroplan nie podaje konkretnych informacji o ilości pasażerów, jednak zapewnia, że usługa ma już spore grono zadowolonych, stałych pasażerów, które stale się powiększa o nowych podróżnych. – Obecnie skupiamy się na rozwoju i rozbudowie dotychczas oferowanej usługi, głównie w zakresie technologicznym oraz rozbudowy siatki połączeń – mówi Aleksandra Markowska.

Od drzwi pod drzwi autobusu
Kupując bilet na przejazd autobusem LeoExpress z Krakowa w kierunku Czech lub Słowacji można, za niewielką dodatkową opłatą, skorzystać z usługi door to door. Mały bus z logo LeoExpress zabierze pasażera z domu i dowiezie na właściwy autobus lub po właściwej podróży odwiezie pod wskazany adres. Taką samą usługę LeoExpress oferuje też m.in. w Pradze i Ostrawie.

Na razie usługa test w fazie testów, ale przewoźnik zapewnia, że pasażerowie mogą liczyć na jej rozwój. – Testujemy tą usługę w tej chwili w wybranych godzinach odjazdów i przyjazdów, chodzi o połączenia z/do Krakowa w kierunku Czech i Słowacji i jej dalsze rozszerzenie planujemy po uruchomieniu naszych pociągów na trasie z Krakowa do Pragi. W trakcie rozbudowy siatki połączeń będziemy rozważać uruchomienie tej usługi również w kolejnych polskich miastach – mówi Peter Jančovič, dyrektor LeoExpress Polska. Usługa ma być konkurencją dla taksówek – przewoźnik oferuję niższą cenę oraz pełne skomunikowanie połączeń.

Zarówno SuperPKS, jak i LeoExpress realizują swoją usługę 8 osobowymi minivanami.

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Potrzebuje dostac sie z Wroclawia do Ciechocinka ?)22 maja do sanatorium czy mini bus podjedzie pod dom i zawiezie na miejsce. Docelowe ?)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: