Słowacy na rzeszowskie lotnisko dojadą autobusem

Porozumienie polityczne ułatwi uruchomienie połączeń komercyjnych /Fot. UMWP

Słowacy chcą korzystać z rzeszowskiego portu lotniczego w podróżach za ocean. Od kwietnia ma im w tym pomóc nowa linia autobusowa skomunikowane z lotami transatlantyckimi.

Władze województwa podkarpackiego oraz słowackiego Kraju Preszowskiego podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia linii autobusowej na trasie Prešov – Rzeszów. Połączenia mają być tak skomunikowane, aby Słowacy mogli korzystać z połączeń realizowanych z rzeszowskiego lotniska. Chodzi zwłaszcza o uruchamiane już niebawem loty do Nowego Jorku oraz w drugiej fazie projektu również o loty do Tel Awiwu.

Ze współpracy zadowolony jest szef rzeszowskiego lotniska. – Wierzę, że z każdym kolejnym lotem do Nowego Jorku pasażerów ze Słowacji będzie coraz więcej – podkreślał Michał Tabisz.
Lotnisko prowadzi rozmowy z jedną z firm przewozowych, która zadeklarowała chęć zorganizowania regularnych przewozów ze Słowacji skorelowanych czasowo z połączeniem lotniczym do Nowego Jorku. – Orientacyjnie mogę podać, że takie połączenie startowałoby o 6 rano, z Koszyc przez Preszów do Rzeszowa, na lotnisko w Jasionce. Póki nie podpiszemy umowy nie chcę zdradzać nazwy przewoźnika, ale jest to lokalna firma – mówił Michał Tabisz. Cena przejazdu ma być atrakcyjna dla pasażera – prawdopodobnie będzie to kilkadziesiąt euro.

Połączenie będzie realizowane przez lokalnego przewoźnika w formule przewozów komercyjnych, ale jak zaznaczył marszałek, samorząd województwa będzie się przyglądał jak będzie się rozwijało i podejmował ewentualnie nowe decyzje. Wsparcie samorządów dla przewoźnika będzie o tyle ważne, że wymaga uzyskania szeregu pozwoleń z polskich i słowackich urzędów. Dzięki podpisaniu porozumienia, przewoźnik nie powinien mieć problemów z uzyskaniem wszystkich pozwoleń.

Total
0
Shares
Zobacz również: