Wrocław. Rewolucyjne zmiany w zakupie biletów

Wrocław przygotował animacje, które mają pomóc w obsłudze nowych urządzeń

Od 8 marca 2018 r. we Wrocławiu zacznie działać nowy system dystrybucji biletów. W pojazdach i na przystankach już pojawiły się nowe urządzenia. Co się zmienia?

Bilety “jednorazowe”
Od 8 marca zamiast jednego automatu biletowego w pojeździe będą działały specjalne kasowniki umożliwiające zakup biletów. Zakup będzie jednak możliwy tylko przy pomocy karty płatniczej umożliwiającej płatność zbliżeniową lub przy pomocy nowej (czerwonej) URBANCARD EP – karty URBANCARD posiadającej funkcję elektronicznej portmonetki, którą należy doładować przed zakupem biletów. Co ważne, bilet nie będzie drukowany. Po zakupie biletu (biletów) pojawi się komunikat potwierdzający transakcje, a jeśli pasażer będzie chciał sprawdzić czy posiada ważny bilet, to urządzenie będzie posiadało opcję “Sprawdź ważność biletu”.

Jeśli pasażer będzie chciał nabyć bilet płacąc za niego inną formą płatności, będzie miał do dyspozycji 170 automatów stacjonarnych (do tej pory dostępnych było 125 urządzeń). Nowością jest również to, że automaty akceptują również banknoty 50, 100, 200 i 500 złotowe, płatność zbliżeniową oraz BLIKa. Bilety tak jak do tej pory będzie można zakupić również w sklepach i kioskach.

Bilety “okresowe” oraz kontrola biletów
Pozytywną informacją dla pasażerów jest to, że biletów okresowych nie trzeba będzie “kodować” na karcie URBANCARD. Teraz, po zakupieniu biletu przez Internet należy przyłożyć URBANCARD do automatu biletowego i “zakodować” go na karcie. Od 8 marca bilet będzie od razu widoczny przez czytnik kontrolerski. Jest to spowodowane tym, że system będzie działał w trybie “on-line”, czyli kontroler po sczytaniu numeru karty dostanie informacje zwrotną czy dla danego numeru karty istnieje w systemie ważny bilet oraz jego rodzaj.

Podobnie będzie w przypadku kontroli biletów “jednorazowych”, kontroler po zbliżeniu karty uzyska tylko informację, czy dla danej karty istnieje ważny bilet i jego rodzaj – karta będzie identyfikatorem pasażera.

Punkty Obsługi Klienta i Punkty Obsługi Studenta
Nowy system, to również nowe Punkty Obsługi Klienta. Dziś pasażer ma do dyspozycji POK na ul. Grabiszyńskiej 9 (przy pl. Legionów) oraz POK przy siedzibie Biura Obsługi Pasażera MPK na ul. Prusa 75-79.

Od 8 marca uruchomione zostaną dodatkowo 2 punkty, jeden zlokalizowany na ul. Racławickiej 2-4 (w pobliży przystanku Hallera), a drugi na ul. Ładnej 1C (w pobliżu pl. Grunwaldzkiego).

Oprócz tego, specjalnie dla studentów sezonowo będą uruchamiane dodatkowe 3 Punkty Obsługi Studenta (wcześniej 1). Punty będą znajdowały się na lub w pobliżu największych wrocławskich uczelni.

Aplikacja na telefon
Dla osób mających zawsze przy sobie telefon/smartfona Mennica uruchomi specjalną aplikację umożliwiającą zakup biletów przez “telefon”.Kontrola biletu zakupionego przy pomocy będzie odbywała się poprzez okazanie kontrolerowi kodu QR lub przez NFC – zbliżenie telefonu do czytnika kontrolerskiego.

Wrocław pierwszym takim dużym miastem
Operatorem systemu dystrybucji biletów, tak samo jak do tej pory, jest Mennica Polska. Podobny system sprzedaży biletów wprowadzony przez Mennicę funkcjonuje już w Jaworznie (PKM Jaworzno). Mennica również testuje w Łodzi (MPK Łódź) system opłat za przejechane przystanki – “Open Payment System” – na liniach tramwajowych 10A i 10B.

Szczegółowe informacje na temat systemu sprzedaży biletów we Wrocławiu dostępne są na stronie: http://www.urbancard.pl/

Total
0
Shares
Zobacz również: