Władze Piły przejęły dawne lotnisko wojskowe

Lotnisko w Pile posiada pas startowy o długości 2400 m/Fot. Mapy Google

Samorządowcy z Piły przejęli w drodze darowizny, nieruchomości stanowiące byłe lotnisko wojskowe. Celem władz miasta jest utworzenie gminnego lotniska cywilnego general aviation.

O przejęcie terenów byłego lotniska wojskowego władze miasta starały się od dłuższego czasu. W 2014 roku władze powiatu pilskiego zrzekły się obiektu na rzecz Skarbu Państwa ze względu na zbyt wysokie koszty jego utrzymania. Przeciwne temu były władze miasta.

Miasto chce przekształcić obiekt w małe lotnisko general aviation – lotnisko cywilne nie obejmujące lotów rejsowych. Dodatkowo w ramach lotniska będzie się również odbywać obsługa techniczna samolotów oraz działalność związana z małym cargo.

– My ze swojej strony postaramy się, by jak najszybciej polepszyć jakość obsługi, scertyfikować lotnisko tak, by nie tylko zwiększyć ilość operacji lotniczych w stosunku do obecnej liczby (5 tys.) ale również poprawić bezpieczeństwo – mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

Przejęte przez Piłę lotnisko ma powierzchnie prawie 300 ha i wartość rynkową 117 mln zł. Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego obiekt ma status lądowiska. Dysponuje jedną asfaltobetonową drogą startową o długości 2400 m.

Total
0
Shares
Zobacz również: