Wrocław: dostawy nowych tramwajów i plany kolejnych zakupów

Nowy Moderus dla Wrocławia /Fot. MPK Wrocław

Kilka dni temu do wrocławskiej zajezdni “Borek” dotarł pierwszy z czterdziestu nowych, częściowo niskopodłogowych tramwajów typu Moderus Beta wyprodukowanych przez poznański Modertrans. MPK Wrocław zapowiada również zakup kolejnych pojazdów.

Od jeżdżących już po Wrocławiu tramwajów tego typu różni się nieco odmiennym, odświeżonym wyglądem. Zmodyfikowano czoło pojazdu, zamontowano na dachu dodatkowe osłony, ukrywające znajdującą się tam aparaturę elektryczną, a także zmodyfikowano schemat malowania. We wnętrzu zamontowano dodatkowe, rozkładanie siedzenia w członie niskopodłogowym i zmieniono profile poręczy.

Zamówienie od początku budziło kontrowersje w powodu niewielkiego udziału niskiej podłogi w stosunku do długości wagonów. Jednakże MPK zapowiada kolejny projekt wymiany mocno wyeksploatowanego taboru tramwajowego, który we Wrocławiu składa się głównie z tramwajów typu 105Na i ich licznych modernizacji. W planach przewoźnika jest zakup 39 nowych tramwajów, z opcją rozszerzenia zamówienia do nawet 89 pojazdów. Co ważne, tym razem mają być one całkowicie niskopodłogowe. Obecnie trwa dialog techniczny dotyczący tego przedsięwzięcia.

Przewoźnik szacuje, że obecnie trwający kontrakt wraz z planowanym pozwoli na wycofanie z Wrocławia tramwajów wysokopodłogowych.

Total
0
Shares
Zobacz również: