Szczecin kupuje hybrydowe Solarisy

Hybrydowe pojazdy wyjadą na ulice Szczecina /Fot. Solaris

Solaris podpisał wczoraj z władzami Szczecina kontrakt na dostawę 16 autobusów z szeregowym napędem hybrydowym Solaris Urbino. Zamówienie dotyczy ośmiu pojazdów przegubowych i ośmiu 12-metrowych.

– Ekologiczny napęd umożliwia znaczne obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to możliwe dzięki silnikowi elektrycznemu, zasilanemu z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym o pojemności – dla pojazdu dwunastometrowego – zaledwie 4,5 litra – tłumaczy Mateusz Figaszewski, Pełnomocnik Zarządu ds. Elektromobilności i PR z Solarisa.

Nowy hybrydowy Urbino Solaris oferuje funkcję zero emission, upodabniającą pojazd do autobusów elektrycznych. Dzięki zamontowanemu systemowi Stop-and-Go, silnik spalinowy całkowicie wyłącza się podczas postoju na przystanku i otwarciu drzwi, natomiast włącza się zaraz po wyczerpaniu energii w superkondensatorach.

Oprócz tego w pojeździe zamontowano urządzenie GPS wraz z odpowiednim oprogramowaniem, które umożliwia uruchomienie funkcji Arrive-and-Go. Funkcja ta wyłącza dodatkowo pracę silnika spalinowego już podczas podjeżdżania autobusu do przystanku. – To ekologiczne rozwiązanie, według przeprowadzonych testów, jest w stanie zaoszczędzić do 20% paliwa potrzebnego w analogicznym pojeździe z konwencjonalnym napędem. Cicha praca pojazdu pozwala również na znaczne zmniejszenie poziomu hałasu, szczególnie w zatłoczonych centrach miast – tłumaczy producent pojazdu.

Koszt zakupu 16 pojazdów to prawie 42 mln zł, z czego unijne dofinansowanie pokryje 27 mln zł. Pojazdy wyjadą na ulicę Szczecina w tym roku.

Total
0
Shares
Zobacz również: