Inteligentne przystanki wykryją nieupoważnionych przewoźników

Zdjęcie ilustracyjne /Fot. Nascendi/Wikimedia

Zarządcy miejskich przystanków od zawsze zmagają się z problemem prywatnych przewoźników, którzy korzystają z przystanków bez uiszczania opłat. W Rzeszowie powstanie innowacyjny system, który ma pomóc wykrywać takie przypadki.

Na 47 rzeszowskich przystankach autobusowych zostanie uruchomiony system inteligentnego nadzoru do monitorowania ruchu w zatokach autobusowych. System opracowany przez Asseco Data Systems pozwoli wykrywać przewoźników, którzy nielegalnie zatrzymują się na miejskich przystankach autobusowych. – System z pomocą m.in. kamer ANPR pozwoli na automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, a także monitorowanie czasu postoju, wielkości i rodzaju pojazdu, a także powierzchni, jaką zajmuje. Następnie dane z serwerów lokalnych będą filtrowane w centralnym systemie i wygenerują gotowy raport o pojazdach, które zatrzymały się na przystankach – wyjaśnia Paweł Sokołowski, Dyrektor Pionu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems.

Jednostki samorządu terytorialnego pobierają opłaty za korzystanie z przystanków lub dworców zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym. Zazwyczaj opłata za jednorazowe zatrzymanie wynosi od kilku do kilkunastu groszy.

Total
0
Shares
Zobacz również: