Lotnisko Chopina chce zakazać “tankowania z pasażerami”

Zdjęcie ilustracyjne /fot. Vampir2011/Wikimedia

Lotnisko Chopina chce wprowadzić zakaz tankowania samolotów podczas obecności pasażerów na pokładzie. Z takiego rozwiązania korzystają głównie tanie linie lotnicze.

Władze lotniska w rozmowie z serwisem pasazer.com tłumaczą, że wprowadzenie zakazu związane jest z rosnącą liczbą operacji lotniczych, a co za tym idzie z zagęszczeniem operacji naziemnych na płytach lotniska.

Tankowanie z pasażerami jest dopuszczalne przez IATA pod kilkoma warunkami m.in. wymagana jest asysta lotniskowej straży pożarnej (za którą płaci przewoźnik) oraz wyznaczenie dróg ewakuacyjnych na których nie może być jakichkolwiek przeszkód.

Z możliwości tankowania z pasażerami na pokładzie najczęściej korzystają linie niskokosztowe np. Wizz Air, dzięki czemu udaje im się skrócić czas postoju maszyny na lotnisku do 30-35 minut.

Jednak wprowadzenie zakazu może również uderzyć w sam port lotniczy. Jak zauważa serwis, zaproponowane wytyczne mogą negatywnie wpłynąć na, i tak już mocno ograniczoną, przepustowość samego lotniska.

Total
0
Shares
Zobacz również: