Linie lotnicze przekażą dane swoich pasażerów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przetwarzaniu danych dotyczących pasażera. Straż Graniczna ma wykorzystywać dane w celu zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw.

Przewoźnicy lotniczy będą przekazywać Straży Granicznej dane dotyczące pasażerów którzy będą korzystać z lotów międzynarodowych (start lub lądowanie musi mieć miejsce w Polsce).

Zakres danych, który trafi do organów Państwa jest szeroki. Będą to między innymi: imiona i nazwiska pasażerów, daty rezerwacji i trasy przelotów, numery telefonów i adresy e-mail, informacje dotyczące płatności, a nawet numer przydzielonego miejsca i waga bagażu.

Przewoźnicy lotniczy będą obowiązani do przekazywania gromadzonych przez siebie danych wszystkich pasażerów przed każdym realizowanym lotem w okresie od 48 do 24 godzin przed planowanym rozpoczęciem lotu oraz niezwłocznie po zakończeniu odprawy biletowo-bagażowej i wejściu pasażerów na pokład statku powietrznego, kiedy nie mogą już go opuścić przed jego startem, a inni pasażerowie nie mogą wejść na pokład.

Dane będą mogły być wykorzystywane przez Straż Graniczną i inne służby jedynie w celu zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw o charakterze terrorystycznym i innych przestępstw lub przestępstw skarbowych oraz ścigania ich sprawców.

Celem ustawy jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Total
0
Shares
Zobacz również: