Pracownicy KD uczą się ratować życie

Koleje Dolnośląskie rok temu rozpoczęły cykl szkoleń dla pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym z obsługi nowoczesnych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych – AED, w które wyposażone są wszystkie najnowsze pociągi typu Impuls. Szkolenia kadry odbywają się w ramach autorskiego programu „Koleje Dolnośląskie od serca”.

W ramach współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy przeprowadzone zostało szkolenie, w którym udział wzięło 13 kolejarzy z różnych działów. Uczestnicy mieli możliwość poznania procedury postępowania w przypadku zatrzymania akcji serca. Jednocześnie zostali instruktorami, którzy dzielą się swoją wiedzą z pozostałymi pracownikami KD. Zdobyte umiejętności mają realne przełożenie na bezpieczeństwo w pociągach. Agnieszka Majzner – kierowniczka pociągu, uratowała ludzkie życie na pokładzie pociągu Kolei Dolnośląskich.

– Oczywiście pierwsza pojawiła się panika, ale miałam tę świadomość, że na podjęcie decyzji mam tylko kilkadziesiąt sekund i musiałam ten lęk odrzucić. Teoria jest oczywiście ważna, ale najważniejsze są ćwiczenia. Takie szkolenia to nie jest kolejny papierek, ale umiejętności, które mogą uratować życie – mówi Agnieszka Majzner.

Defibrylatory AED są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oznacza to, że zadziałają przy minusowej temperaturze a także na mokrej powierzchni. Sprzęt jest intuicyjny i nikt nie powinien mieć problemów z jego obsługą. Defibrylator funkcjonuje na zasadzie prostych kroków, wydaje komendy głosowe informując użytkownika o kolejnych, koniecznych do przeprowadzenia czynnościach. Docelowo każdy z pociągów należących do KD zostanie wyposażony w tego typu sprzęt.

– Bezpieczeństwo naszych pasażerów to dla nas priorytet. Dlatego zdecydowaliśmy się na dodatkowe szkolenia – mówi Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Kładziemy nacisk na obsługę defibrylatorów AED, ponieważ ludzie bardzo często się ich obawiają, a są one bardzo łatwe w obsłudze. Po zatrzymaniu akcji serca mamy dosłownie chwilę, aby kogoś uratować. Wiem o tym, bo sam jestem ratownikiem – dodaje.

Program „Koleje Dolnośląskie od serca” ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa podróżujących pociągami Kolei Dolnośląskich. Defibrylatory znajdują się w nowych elektrycznych zespołach trakcyjnych, a także w punktach stacjonarnych, tj. na dworcu w Legnicy oraz Jeleniej Górze, siedzibie głównej Kolei jak i w nowo wybudowanej hali serwisowej. Trwają przygotowania do zamontowania defibrylatora na dworcu w Kłodzku a także w kolejnym z pojazdów.

Total
0
Shares
Zobacz również: