Nowoczesny symulator nauczy ustawiać samoloty na lotnisku

Nowy symulator w CEL

Jedyne w Polsce Centrum Edukacji Lotniczej wzbogaciło się niedawno o zaawansowany moduł symulacyjny. Urządzenie pozwala użytkownikom na interakcję z wykreowanymi w wirtualnej rzeczywistości (VR) elementami infrastruktury portu lotniczego.

Zadaniem Centrum Edukacji Lotniczej jest przybliżenie, w ciekawy i przystępny dla różnych grup wiekowych sposób, wiedzy z zakresu lotnictwa. Odbywają się w nim głównie lekcje i pokazy dla dzieci i młodzieży. Jednak CEL to też ośrodek szkolenia kadr dla krakowskiego portu lotniczego. W ofercie centrum znajdują się szkolenia z zakresu procedur lotniskowych, standardów obsługi i szkolenia specjalistyczne dla personelu z wykorzystaniem symulatorów i odwzorowanych elementów infrastruktury lotniskowej.

Teraz w Centrum Edukacji Lotniczej pojawił się kolejny symulator. – Pozwoli on wcielić się w rolę koordynatora ruchu lotniczego naziemnego, nazywanego marszałkiem (z ang. Marshaller), który jest m.in. odpowiedzialny za ustawianie samolotów na płycie postojowej lotniska. Dzięki symulatorowi można wejść w interakcję z wykreowanymi w wirtualnej rzeczywistości elementami infrastruktury krakowskiego lotniska, także w zmiennych warunkach pogodowych. – mówi Michał Litworowski, prezes Nano Games i pomysłodawca marki Simpro. Firma ta dostarczyła rozwiązanie dla krakowskiego lotniska.

– Nowy symulator poszerzy już bardzo atrakcyjną ofertę Centrum. Odwiedzający będą mogli stanąć na wprost parkującego samolotu i dzięki gestom skierować go na odpowiednie miejsce postojowe. Poszerzenie oferty centrum wpłynie na jeszcze większe zainteresowanie dzieci i młodzieży pracą na lotnisku. Kształcenie przyszłych kadr zaczyna się w Centrum, a nowe polskie technologie mogą nam w tym pomóc. – mówi Radosław Włoszek, Prezes Zarządu Kraków Airport.

Total
0
Shares
Zobacz również: