Umowa na dostawę 46 nowych autobusów dla Gdańska podpisana

Wczoraj doszło do podpisania umowy na 46 nowych autobusów dla Gdańskich Autobusów i Tramwajów. W ciągu 12 miesięcy do miasta nad Motławą trafią autobusy Mercedes Citaro.

Dzięki podpisanej umowie GAiT wzbogaci się o 18 standardowych, 26 przegubowych autobusów, a także dwa midibusy. Będą to pojazdy podobne do tych zakupionych przed dwoma laty. Wszystkie mają być już standardowo wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny System Informacji Pasażerskiej, system zliczania pasażerów oraz gniazdka USB do ładowania urządzeń elektronicznych. Dodatkowo, autobusy przegubowe będą wyposażone w wieszaki na rowery. Łączny koszt zakupu pojazdów wyniesie około 79,4 mln zł brutto.

O podpisaniu umowy poinformował na swoim Facebooku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W zamieszczonej infografice przedstawił jak wyglądał proces wymiany gdańskich autobusów w ciągu ostatnich 10 lat. Łącznie w tym okresie zostało zakupionych 140 autobusów (wliczając w to autobusy z podpisanej wczoraj umowy). Ten ostatni kontrakt na 46 pojazdów jest największym w tym okresie. Niewiele mniej, bo 45 pojazdów zakupiono w 2008 roku. Były to pojazdy marki Solaris. Później w większości były to już pojazdy marki Mercedes. Kolejne zakupy miały miejsce w 2011 roku (22 pojazdy), w 2013 roku (6 pojazdów) i w 2016 roku (21 pojazdów).

Graf. Facebook.com/Pawel.Adamowicz

Zakup nowych Mercedesów pozwoli na wycofanie najstarszych pojazdów z lat 90

Total
0
Shares
Zobacz również: