Łódź: Tramwaje niskopodłogowe znikną z dzielnicy Dąbrowa

Niskopodłogowy tramwaj NF6D na linii nr 14/Fot. Emil Włuka

Tramwaje niskopodłogowe w Łodzi stanowią niewielki odsetek całości taboru tramwajowego w Łodzi. Zwykle kursują na liniach 10, 11, 12 i 14, obsługujących tylko wybrane dzielnice miasta. Wkrótce jednak znikną z jednej z nich.

Dotychczas jedynie pasażerowie z kilku łódzkich dzielnic mogli cieszyć się z podróży niskopodłogowymi tramwajami, które zapewniają znacząco wyższy komfort jazdy niż wyeksploatowane wysokopodłogowe wagony 805Na. Obecnie obsługują przede wszystkim Retkinię, a także Widzew, Olechów, Dąbrowę, Chocianowice, Stoki i Chojny. Jednak i tam zwykle obsługują jedynie pewien odsetek wszystkich kursów, który w każdej dzielnicy jest inny. Okazuje się, że od dziś na jakiś czas znikną tramwaje niskopodłogowe z linii nr 14, dojeżdżającej do dzielnicy Dąbrowa. Wszystkie wagony niskopodłogowe na tej linii zostaną zastąpione składami 805Na.
Przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców tej dzielnicy zmian jest rozpoczęcie remontu ulicy Śmigłego – Rydza, który wymusza wprowadzenie dla linii nr 14 trasy objazdowej, po której niemożliwe jest kursowanie pojazdów niskopodłogowych. Niestety utrudnienia potrwają przez długi czas, bowiem remont ulicy potrwa około dwóch lat.

Siłą rzeczy na sytuacji skorzystają mieszkańcy z innych dzielnic. Niskopodłogowe pojazdy obsługujące dotychczas linię 14 zostaną skierowane do obsługi innych linii. Sprowadzone z Niemiec i wprowadzone do ruchu cztery wagony NF6D zasilą linię 11, łączącą Chojny i Chocianowice z Helenówkiem. Nowsze tramwaje, wyprodukowane przez firmę Pesa z Bydgoszczy, zasilą z kolei linię nr 12, która łączy Retkinię i Stoki przez dworzec Łódź Fabryczna.

Total
0
Shares
Zobacz również: