UBB, czyli mało znana niemiecka kolej na polskiej ziemi

Pociąg UBB na stacji Świnoujście Centrum /Fot.NAC/CC BY-SA 3.0

Z pewnością niewiele osób wie, że na terenie Polski funkcjonuje krótka, wydzielona z narodowej sieci kolejowej linia prowadząca do Niemiec, po której usługi przewozowe świadczy wyłącznie niemiecki przewoźnik. Dziś przybliżymy Państwu czym jest kolej UBB i dokąd można nią dojechać.

Czym jest UBB?
Swoją działalność niemiecka spółka na UBB (Usedomer Bäderbahn GmbH), czyli Uznamska Kolej Nadmorska na terenie Polski rozpoczęła 20 września 2008 roku. Uruchomiona została tego dnia linia kolejowa pomiędzy Świnoujściem Centrum a Ahlbek, znajdującym się na niemieckiej granicy, położonym podobnie jak Świnoujście na wyspie Uznam. Starania o połączenie koleją Świnoujścia z Niemcami poczynano już w 1995 roku, czyli rok po powstaniu firmy. Na realizację tego planu czekano jednak aż do momentu wejścia Polski do strefy Schengen. W 1997 roku odbudowano pierwszy fragment rozebranej na przełomie lat 50. i 60. XX wieku linii, łączącej niegdyś Świnoujście Główne z Seebad Heringsdorf . Pierwszym odbudowanym odcinkiem był ten łączący Seebad Heringsdorf z Ahlbeck Grenze. Dopiero nieco ponad 11 lat później odbudowano leżący po polskiej stronie fragment linii Ahlbeck Grezne – Świnoujście Centrum. Odcinka Świnoujście Centrum – Świnoujście nie odbudowano do dziś. Linia kolejowa na polskim odcinku Świnoujście Centrum – Ahlbeck Grenze znajduje się w zarządzie spółki UBB Polska i liczy 1,5 kilometra. Cała linia Świnoujście Centrum – Seebad Heringsdorf ma zaś około 6 kilometrów długości.

Co i kiedy jeździ linią Uznamskiej Kolei Nadmorskiej?
Przewoźnikiem realizującym przewozy na polskim odcinku linii jest wspomniana firma UBB, należąca w całości do koncernu Deutsche Bahn. Ze Świnoujścia Centrum uruchamia pociągi do miejscowości Stralsund przez Zinnowitz, Wolgast, Züssow, Greifswald. Możliwy jest także dojazd dalej, do Barth. W Zinnowitz można ponadto przesiąść się do pociągów udających się do miejscowości Peenemünde. W sezonie letnim pociągi odjeżdżają ze stacji Świnoujście Centrum co 30 minut, zaś poza sezonem co 60 minut. W obecnej porze roku pociągi odjeżdżają ze stacji Świnoujście Centrum 17 minut po pełnej godzinie. Wyszukiwarka rozkładu jazdy znajduje się na stronie internetowej przewoźnika.

Do obsługi nadmorskich linii kolejowych UBB wykorzystuje 23 wyprodukowane w latach 200-2003 spalinowe zespoły trakcyjne serii GTW2/6. Są to jednostki mieszczące 126 osób na miejscach siedzących oraz 91 pasażerów stojących, wyposażone w klimatyzację i przedział do przewozu rowerów, który jest szczególnym udogodnieniem dla turystów. Pojazdy teoretycznie mogą poruszać się z prędkością 120 km/h, lecz na liniach obsługiwanych przez UBB prędkość maksymalna wynosi 80 km/h.

Ile kosztuje podróż?
Taryfa jednorazowa UBB, które zacznie obowiązywać w 2019 roku, opiera się na 5 strefach taryfowych. Ceny biletów w zależności odległości będą wahać się od 3 do 14 euro. W przypadku przejazdów grupowych ceny plasują się w przedziale od 1,5 do 7 euro za osobę. Dzieci w wieku od 6 do 14 lat płacą za przejazdy jednorazowe o 50% niższe kwoty niż osoby dorosłe.

UBB ma w ofercie także jednodniowe bilety sieciowe, uprawniające do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami Uznamskiej Kolei Nadmorskiej pomiędzy Świnoujściem a Züssow oraz Peenemünde. Można je nabyć dla 1, 2, 3, 4 lub 5 osób. Bilet dla jednej osoby w 2019 roku będzie kosztował 18 euro, zaś w najdroższej wersji dla pięciu osób – 36 euro. Dodatkowo możliwy jest także zakup m.in. biletów tygodniowych (za 41 euro), miesięcznych (93 euro), a także rocznych (720 euro). Jeśli chcemy podróżować dalej, do Stralsundu, istnieje bilet sieciowy Insel & Me(e)hr-Tageskarte, działający na podobnej zasadzie jak opisany wyżej bilet sieciowy. W tym wypadku ceny wahają się od 22 euro za bilet dla jednej osoby od 38 euro za bilet dla 5 osób. Możliwy jest także zakup biletu na cały miesiąc dla jednej osoby za 160 euro. Bilety można nabyć u obsługi pociągu. Dozwolona jest płatność w euro oraz w złotówkach. W przypadku polskiej waluty możliwa jest jednak jedynie płatność banknotami. Szczegóły dotyczące taryfy wraz ze schematem sieci przedstawione są na stronie internetowej UBB.

Total
30
Shares
Zobacz również: