Sylwester w Zakopanem. Czy powtórzą się problemy sprzed roku?

Dworzec w Zakopanym /fot.Jarosław Pocztarski/CC BY-SA 3.0

Po zeszłorocznej imprezie sylwestrowej w Zakopanem doszło na stacji kolejowej do dantejskich scen. Ponad 300 pasażerów nie zmieściło się do pociągu PKP Intercity mimo, że posiadali bilety. Czy w tym roku będzie podobnie? Sprawdzamy jak dojechać i czym wrócić z imprezy w zimowej stolicy Polski.

Zeszłoroczna impreza organizowana przez władze miasta i TVP zgromadziła ponad 80 tysięcy widzów. Spora część z nich do stolicy Tart przyjechała pociągiem i pociągiem chciała również wrócić do domu. Niestety okazało się, że narodowy przewoźnik sprzedał dużo więcej biletów niż przygotował miejsc w specjalnie uruchomionym, nocnym pociągu (ok. 900 miejsc). Ponad 300 osób nie zmieściło się do składu, zaś na dworcu doszło do wręcz dantejskich scen – blokady torowiska, awantury z obsługą czy wzywania policji. Pozostawieni pasażerowie musieli czekać 4 godziny na następny skład odjeżdżający w stronę Krakowa.

Dojazd na Sylwestra w Zakopanem
Na imprezę chętni, oprócz rozkładowych pociągów, będą mieli do dyspozycji dwa dodatkowe składy PKP Intercity oraz jeden uruchomiony przez Koleje Małopolskie. Przewoźnicy zachęcają do kupowania tzw. Wspólnego biletu. Ma to odciążyć połączenia dalekobieżne i przenieść ruch na połączenia lokalne. – Dzięki współpracy PKP Intercity, POLREGIO i Kolei Małopolskich ułatwiamy podróżnym planowanie podróży. Do Zakopanego i nie tylko na jednym bilecie można dotrzeć z wielu polskich miast i miasteczek. Dodatkowo zgodnie z obowiązującą zasadą Wspólnego Biletu im pasażer jedzie dalej, tym stawka za kolejne kilometry jest niższa – podkreśla Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Powrót z Sylwestra w Zakopanem
W tym roku na pewno nie powtórzą się problemy pasażerów z brakiem miejsc w pociągu PKP Intercity. A to dlatego, że narodowy przewoźnik nie uruchomi specjalnego nocnego połączenia. Pierwszym pociągiem PKP Intercity będzie dopiero IC Witkacy do Gdyni Głównej (odjazd 6.39). Podróżni, którzy nie chcą czekać aż do godziny 6.39 będą mogli skorzystać z pociągów uruchomionych specjalnie przez Polregio i Koleje Małopolskie. Te odjadą ze stacji Zakopane o 2.48 oraz 3.30 do Krakowa Głównego, zaś o 4.56 ruszy pociąg do Krakowa Płaszowa. O 6.15 zaplanowany jest pociąg w ramach Podhalańskiej Kolei Regionalnej (Polregio) do Nowego Targu.

Dwa dodatkowe pociągi PKP Intercity wyruszą spod Tatr dopiero kilka godzin po zakończonej imprezie sylwestrowej – Wit Stwosz Bis o 10.15 (relacji Zakopane – Warszawa Wschodnia) oraz Oscypek Bis o godz. 13.10 (relacji Zakopane – Warszawa Wschodnia).

Podczas imprezy wystąpią między innymi Zenek Martyniuk, Sławomir i Kajra, Roksana Węgiel, Dawid Kwiatkowski, Golec uOrkiestra, Ricchi e Poveri oraz duet Al Bano i Romina Power. Impreza startuje o 20.00.

Total
14
Shares
Zobacz również: