Kiedy wznowią działalność gorzowskie tramwaje?

Wizualizacje nowych tramwajów PESY dla Gorzowa /Fot. PESA Bydgoszcz

Od października 2017 roku gorzowska sieć tramwajowa jest wyłączona z użytku z powodu kompleksowej modernizacji całej infrastruktury. Dodatkowo w trakcie produkcji znajduje się nowy tabor, który zastąpi najstarsze pojazdy. Gorzowskie tramwaje są zatem w trakcie kompletnej odmiany. Niestety oczekiwany przez mieszkańców termin otwarcia zmodernizowanej sieci przeciąga się. Kiedy nowe tramwaje wyruszą zatem na nowe torowiska?

Jak informuje Gazeta Lubuska termin uruchomienia zmodernizowanej sieci jest nieprecyzyjny i cały czas się przesuwa. Początkowo mówiono o terminie wiosennym, a następnie o czerwcowym. Obecnie coraz częściej słyszy się, że tramwaje pojadą jednak dopiero we wrześniu. Na dziś tak na pewno wiadomo tylko, że… nic nie wiadomo na pewno. – Zgodnie z założeniami komunikacja szynowa powinna być wznowiona 1 czerwca. Więc jako prezes MZK mówię panu, że tramwaje pojadą 1 czerwca, bo tam mam zapisane w dokumentach. Ale jako mieszkaniec i obserwator prac mam wrażenie, że stanie się to we wrześniu – powiedział w rozmowie z Gazetą Lubuską Roman Maksymiak, prezes MZK Gorzów Wielkopolski.

Bardziej pewnym terminem jest jednak przyjazd do Gorzowa pierwszych w historii miasta nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych. Zamówione w bydgoskiej Pesie pojazdy z rodziny Twist. Pierwsze cztery sztuki zgodnie z harmonogramem mają pojawić się już do 24 kwietnia. Pozostałe 10 pojazdów przyjedzie w maju i czerwcu (po 5 sztuk miesięcznie). Jeszcze w kwietniu powinny zacząć się jazdy testowe, o ile bydgoski producent dotrzyma założonych terminów dostaw. Przypominamy, że Pesa obecnie notuje mocne opóźnienie w dostawach nowych tramwajów do Gdańska, gdzie pierwsze sztuki również mają pojawić się w kwietniu. Wspomniane testy obejmą natomiast badanie skrajni taboru i budowli na wyremontowanych torowiskach. Ich celem jest wyeliminowanie ewentualnych przeszkód w kursowaniu nowych tramwajów, a także sprawdzenie niezawodności pojazdów podczas eksploatacji.

W trakcie całkowitej przebudowy jest także zajezdnia tramwajowa, w której będą serwisowane nowe pojazdy. Malowaniu w nowe, zielone barwy oraz odświeżaniu wnętrza poddawanych jest również łącznie 9 starych tramwajów typu GT6. Będą one stanowiły uzupełnienie floty 14 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Na trasę nie wrócą już znane na niemal wszystkich sieciach tramwajowych wagony 105Na. Oznacza to, że Gorzów Wielkopolski jest pierwszy miastem, który wycofał ten typ wagonów z eksploatacji.

Co zmieni się po modernizacji sieci tramwajowej oprócz zupełnie nowych torowisk i pojazdów? Miasto zapowiada, że poprawiona zostanie częstotliwość kursowania tramwajów, uruchomione zostaną węzły przesiadkowe, a także wprowadzone zostaną priorytety dla tramwajów na skrzyżowaniach, co w połączeniu z nowymi torowiskami pozwoli na skrócenie czasu przejazdu. Do tematu gorzowskiej sieci tramwajowej będziemy wracać wznowieniu jej działalności.

Total
3
Shares
Zobacz również: