Gdańsk. Jak pogorszenie oferty nazwano poprawą

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku ogłosił poprawę oferty dla pasażerów linii 5. Gdy przyjrzeliśmy się bliżej zmianom, okazuje się, że nowa oferta jest dla pasażerów zdecydowanie gorsza od poprzedniej.

Od 16 marca zmienił się rozkład jazdy tramwajowej linii nr 5 w Gdańsku. Zarząd Transportu Miejskiego zachwalał te zmiany w następujący sposób:

  • zwiększona zostanie liczba kursów w godzinach szczytu przewozowego na trasie między Nowym Portem a Strzyżą PKM i z powrotem;
  • więcej kursów zostanie zrealizowanych tramwajami niskopodłogowymi, o co proszą osoby niepełnosprawne;
  • poprawiona zostanie synchronizacja z linią 2 na wspólnym odcinku z Oliwy do pętli Zaspa.

Najbardziej zainteresował nas pierwszy punkt który sugeruje, że pasażerowie otrzymają więcej połączeń pomiędzy dwiema dużymi dzielnicami Gdańska. Okazuje się jednak, że wcale nie jest tak różowo. ZTM przemilczał bowiem, że tak naprawdę sporo pogorszy się oferta dla pasażerów linii 5.

Poniżej zestawienie dwóch rozkładów jazdy z przystanku Politechnika w kierunku Nowego Portu (kliknij aby powiększyć). Ciężko tu znaleźć nowe połączenia pomiędzy wymienionymi dzielnicami.

Ten sam przystanek, lecz w odwrotnym kierunku poniżej. Tutaj również ciężko znaleźć znaczną poprawę oferty. Warto nadmienić, że oznaczenie “a” oznacza kurs skrócony do Strzyża PKM. Taki kurs nie dojeżdża np. do Uniwersytetu czy biurowców w dzielnicy Oliwa.

I właśnie na zmiany bardzo skarżą się studenci Uniwersytetu oraz pracownicy biurowców, którzy stracili połączenia z dzielnicami mieszkalnymi w godzinach popołudniowego szczytu przewozowego. Poniżej porównanie dwóch wersji rozkładu jazdy z przystanku Bażyńskiego w kierunku Wrzeszcza i Nowego Portu. To z tego przystanku często korzystają biurowców z Oliwy.

Zapytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego, o polepszenie oferty i jednoczesne pogorszenie na innym odcinku na tej samej linii. – W godzinach szczytu przewozowego między Strzyżą a Nowym Portem (to jest ten najbardziej obciążony odcinek na linii 5) liczba kursów wzrośnie, dokładnie o dwa – wyjaśnia Sebastian Zomkowski, pełniący obowiązki dyrektora ZTM. – Na odcinku Strzyża PKM-Nowy Port liczba kursów w godzinach szczytu wzrosła i w konsekwencji wzrosła też praca przewozowa na tym odcinku.

Na pytanie, o ile zwiększyła się liczba wozokilometrów na linii nr 5 – odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Total
48
Shares
1 komentarz
  1. Z czystym sercem mogę polecić powyższy artykuł kolegom. Samemu bardzo wiele się dowiedziałam i pewnie innym też się spodoba.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: