Kolejkowo Wrocław 2023. Idylliczny świat kolei w miniaturze

Miniaturowy świat kolei w wiernie odwzorowanych, rzeczywistych sceneriach. Pociągi i tramwaje sunące przez Wrocław, Karpacz, czy sudeckie panoramy. Dookoła pełno ciekawych i często zabawnych scenek. Co jeszcze możemy zobaczyć w Kolejkowo Wrocław? Sprawdzamy cennik atrakcji.

Co zobaczymy w Kolejkowie?

Kolejkowo to wielka makieta, którą można obejrzeć we Wrocławiu w wieżowcu Sky Tower, zlokalizowanym przy ulicy Powstańców Śląskich 95. Druga makieta Kolejkowa znajduje się w Gliwicach, jednak my skupimy się na wrocławskim obiekcie.

Motywem przewodnim Kolejkowa jest oczywiście kolej oraz tramwaje. Makieta składa się z kilku obszarów tematycznych. Zobaczymy tutaj między innymi wrocławski Stary Rynek, po którym poruszają się tramwaje. Nie brakuje także innych, charakterystycznych elementów Wrocławia, takich jak np. bloki „sedesowce”, kolejową estakadę, dworzec Wrocław Świebodzki, czy hotel Monopol. Poród wrocławskich kamienic i bloków przemieszczają się wiernie odwzorowane miniatury tramwajów 105Na. Na makiecie wprawne oko dostrzeże prowadzoną przez MPK Wrocław „torywolucję”, czyli program remontów wrocławskich torowisk tramwajowych. Na miejscu robót znajduje się nawet podobizna samego prezesa MPK. Szczególny urok wrocławskiej części makiety uwidacznia się po zmroku, kiedy wszystkie obiekty rozbłyskują nocnym oświetleniem.

Pociągi przemierzają przez różne krajobrazy.  Manewrują w porcie rzecznym i na terenie lokomotywowni wachlarzowej z obrotnicą. Pasażerskie i towarowe składy przemieszczają się między innymi w górskim krajobrazie, m.in. tunelem pod Górą Prezydentów. Jest to wyjątkowa góra, wykonana na wzór tej znanej z USA. Widnieją na niej jednak twarze nie amerykańskich, lecz polskich prezydentów. Trasa pociągów biegnie też przez wrocławską estakadę kolejową, stację Wrocław Brochów i dolnośląskie miejscowości. Na części makiety, w Sudetach, panuje zimowa sceneria. Lokomotywy i wagony poruszają się wzdłuża jarmarku bożonarodzeniowego oraz na tle Śnieżki. W miniaturowym świecie pociągiem można dotrzeć nawet na stację w Karpaczu. W rzeczywistości kolej do tej miejscowości nie dociera od lat. Wiernie odwzorowana stacja na szczęście tętni życiem w Kolejkowie.

Co jeździ po Kolejkowie?

Cała sieć kolejowa i tramwajowa Kolejkowa we Wrocławiu liczy 510 metrów. Po torach porusza się 15 pociągów, ciągnących łącznie 60 wagonów. W ciągu miesiąca każdy pociąg pokonuje około 400 kilometrów. Tabor często jest stylizowany na polski, jednak zazwyczaj nie są to wierne kopie polskich lokomotyw i wagonów. Na torach w dużej mierze spotkamy tabor niemiecki. Z prawdziwego polskiego taboru na makiecie możemy spotkać jedynie lokomotywę husarz w malowaniu PKP Intercity oraz dwa modele tramwajów 105Na we wrocławskich barwach, wykonane przez twórców makiety.

Ciekawostki

Makieta Kolejkowa jest pełna ciekawostek. Niektóre są łatwo dostrzegalne, inne zobaczą tylko osoby posiadające „sokole oko”. Oto kilka interesujących informacji dotyczących wystawy:

  • na ekspozycji występuje pora dzienna i nocna. Dzień trwa 9 minut, a noc 4 minuty,
  • na makiecie można znaleźć 215 samochodów. Pojazdy mają naklejone rejestracje z polskich miast,
  • w Kolejkowie znajdują się 242 budynki, w tym autentyczne miniatury dolnośląskich budowli,
  • wprawne oko dostrzeże wiele ciekawych życiowych scenek, np. bójkę uliczną, pogrzeb, kolejkę przed punktem wymazowym COVID-19, postaci w maseczkach, koncert plenerowy, pikiety, czy wyprowadzkę Kolejkowa z dworca świebodzkiego,
  • w Kolejkowie zadbano nawet o takie detale jak nietuzinkowe „graffiti”, napisy na murach, stacyjne rozkłady jazdy, szyldy.

Kolejkowo Wrocław – cennik i godziny otwarcia

Wrocławskie Kolejkowo czynne jest codziennie. Od poniedziałku do piątku ekspozycję można zwiedzać od 10:00 do 18:00, a w weekendy od 10:00 do 19:00.

Obiekt posiada szatnię, mini bar oraz sklepik z pamiątkami. Do Kolejkowa łatwo trafić. Obiekt mieści się wieżowcu Sky Tower, położonym blisko centrum miasta. Pod budynkiem znajduje się przystanek tramwajowy, z którego można dojechać w okolice wrocławskiego rynku, Ostrowa Tumskiego, dworca głównego, a także zoo i hali stulecia. o

Od stycznia 2023 cena biletu normalnego wynosi 36 zł, a ulgowego 29 zł. Z ulgi mogą korzystać dzieci od 3 do 18 roku życia, studenci, emeryci, renciści oraz osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Dzieci do 3 lat nie płacą za wstęp. W Kolejkowie nie ma rabatów dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Kolejkowo Wrocław – galeria zdjęć

Total
0
Shares
Zobacz również: