Czym są podróże low cost? Poznaj podróże niskobudżetowe!

Podróżowanie po całym świecie stało się obecnie bardzo przystępne cenowo dzięki tanim lotom i tanim hotelom. Czy powinieneś skorzystać z tych możliwości, czy pozostać przy tradycyjnych opcjach? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Tanie bilety lotnicze stają się coraz bardziej powszechne dzięki konkurencji między liniami lotniczymi i zwiększonemu popytowi ze strony podróżnych. W ostatnich latach tanie linie lotnicze zaczęły oferować nowe trasy i niższe ceny. To otworzyło dostęp do niektórych mniej znanych miejsc na świecie. Chociaż podróżowanie taniej może oznaczać utratę komfortu, należy wziąć pod uwagę, że niektóre miejsca są warte takich ograniczeń jeśli nie możemy wybrać się tam na długi wypoczynek. 

Samolot, pociąg, autobus czyli bilety

Bilety lotnicze mogą być teraz tanie, ale nie zawsze są najlepszą ofertą. Tanie bilety często oznaczają długie oczekiwanie na dużych lotniskach; ciasne siedzenia, które się nie rozkładają oraz ukryte opłaty za torbę podręczną (lub bagaż) lub dodatkowe bagaże rejestrowane. A te ceny mogą wzrosnąć.  Aby uzyskać najlepsze bilety lotnicze, zarezerwuj je na początku tygodnia przed datą wylotu. W ten sposób linie lotnicze mają czas na dostosowanie taryf w oparciu o podaż i popyt. Jeśli Twoja podróż jest za mniej niż dwa tygodnie, zacznij szukać zatem biletów na siedem dni przed wyjazdem. Jeśli masz około kilku miesięcy do wyjazdu, wyszukuj biletów na sześć — cztery miesiące wcześniej.

Pociągi są często najtańszym sposobem poruszania się. Bilety na pociąg można kupić bezpośrednio w kasie kolejowej lub przez internet. Ponadto czasami prowadzą oferty specjalne, w których można kupić wiele biletów po obniżonych cenach. Jednym z przykładów może być też nielimitowany okresowy (kilkudniowy). Możesz zaoszczędzić sporo kwoty biletów, kupując np. 30-dniowe karnety. Kolejną wielką zaletą pociągów jest to, że zapewniają dużo miejsca na nogi i bagaże.

Ceny biletów autobusowych mogą się znacznie różnić w zależności od tego, dokąd jedziesz i ile czasu zajmuje dotarcie do celu. Możesz kupić bilet autobusowy, jeśli miejsce docelowe jest oddalone o nie więcej niż dwie godziny. Dobrą zasadą jest porównanie odległości między punktem wyjazdu a punktem przyjazdu ze średnią długością podróży. Dzięki temu dowiesz się czy warto tracić czas na dłuższą podróż autobusową.

Hotele i wynajem samochodów

Pokoje hotelowe nie należą do najtańszych miejsc noclegowych. Ale znajdziesz okazje, jeśli wiesz, gdzie szukać. Wiele hoteli oferuje zniżki na dłuższe pobyty oraz dla osób podróżujących służbowo, które płacą gotówką. Zadaj sobie pytanie: Czy chcę dzielić łazienkę z zupełnie obcymi osobami? Czy mogę zrezygnować ze śniadania i zjeść kanapkę z Żabki?

Jeśli potrzebujesz transportu, aby dotrzeć do celu, rozważ wynajęcie samochodu. Możesz zaoszczędzić pieniądze, dokonując rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, upewniając się, że wybierasz renomowaną firmę i porównując ceny online. Możesz też wynająć auto wraz z hotelem. 

Transport publiczny

Niektóre miasta mają doskonałe systemy transportu publicznego, które pozwalają pasażerom na nieograniczone przejazdy za stałą stawkę. Inni mają drogie autobusy podmiejskie, które zabierają pasażerów między dużymi miastami. Jeszcze inne polegają na taksówkach, które mogą być drogie w zależności od tego, jak długa jest trasa. Przed wyjazdem sprawdź trasy i rozkłady jazdy pociągów, autobusów i taksówek, aby zaplanować podróż na miejscu.

Transport publiczny to jednak przeważnie niedrogi sposób poruszania się po mieście. W większości miast autobusy i metro kursują często i obejmują duży obszar. Autobusy są zwykle wolniejsze niż metro, ale zazwyczaj są bardziej elastyczne. Metro jest zwykle szybsze niż autobusy, choć są mniejsze i wymagaj wchodzenia po schodach. Oba są świetnymi opcjami dla osób zwierzających, które nie są zaznajomione z układem konkretnego miasta.

Jedzenie i picie

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze podczas podróży, jedz w restauracjach, które zapewniają zniżki i dobry stosunek ceny od ilości jedzenia. Wybieraj też jedzenie uliczne. Nie pij butelkowanej wody — to żadna okazja. Zamiast tego napełniaj butelki wielokrotnego użytku z poideł do picia i uzupełniaj je w hotelach lub na stacjach benzynowych. Jadąc poza dom, trzymaj się potraw, które zawierają świeże produkty, nieprzetworzoną żywność np. zwykły makaron, ryż, kuskus lub ziemniaki aby uniknąć zatruć.

Rozrywka

Możesz wydać niewielką fortunę na bilety wstępu do muzeów, ogrodów zoologicznych czy parków rozrywki, zwłaszcza podczas wakacji szkolnych. Na szczęście wiele atrakcji oferuje karnety zniżkowe lub karty seniora/studenta. Wykorzystuj darmowe obiekty oraz atrakcje lub skorzystaj z lokalnych wydarzeń kulturalnych.

Total
0
Shares
Zobacz również: