Poznań. Wigilijny prezent dla pasażerów PST

Fot. ZTM Poznań

Wcześniej niż zakładano, udało się ukończyć prace remontowe na jednym z dwóch odcinków trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Pasażerowie skorzystają z części wyremontowanej trasy już w Wigilię, 24 grudnia. ZTM Poznań ujawnił, jaka linia obsłuży wyremontowany fragment trasy.

Do końca zbliża się remont trasy PST na odcinku pomiędzy ulicą Roosevelta a przystankiem Słowiańska. Roboty, które zaczęły się w wakacje, trwały niespełna pięć miesięcy. Tramwaje wrócą na ten odcinek w Wigilię Bożego Narodzenia. Na uruchomienie dalszego odcinka do pętli Osiedle Sobieskiego będzie trzeba jednak poczekać jeszcze kilka miesięcy.

– Ze względów finansowych podzielono tę inwestycję na dwa etapy – z centrum do Słowiańskiej oraz od tego przystanku w kierunku pętli na Piątkowie. Od początku zakładaliśmy wcześniejsze uruchomienie komunikacji na tym pierwszym odcinku. Pierwotnie miał być to styczeń, ale dzięki sprawnej pracy firmy PORR oraz konsorcjum NDI możemy otworzyć ten ponad 1,5 kilometrowy odcinek już za kilka dni – w Wigilię – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Wiemy, jak ważna dla północnej części Poznania jest  cała trasa PST, a przez 25 lat nie był on kompleksowo remontowany. Wpływało to zarówno na komfort, jak i prędkość. Już za kilka miesięcy będzie ona jak nowa. Poznański Szybki Tramwaj znów będzie szybki i przede wszystkim bezpieczny – dodaje.

Szeroki zakres robót

Na odcinku pomiędzy ulicą Roosevelta a przystankiem Słowiańska zakres robót był znaczący. Wymieniono szyny, podkłady i podsypkę. Na wąskich łukach po raz pierwszy w Poznaniu zastosowano trwalsze podkłady kompozytowe zamiast drewnianych. Na odcinkach prostych zastosowano z kolei podkłady betonowe. Dzięki nim żywotność wyremontowanych torów będzie dłuższa. Mniejsze będą też drgania. Remont objął też estakadę Bogdanki i wiadukt nad ulicą Poznańską. Wykonano w nich nową warstwę izolacyjną oraz wyłożono je matami wibroizolacyjnymi, co skutkuje lepszym zabezpieczeniem obiektów.

W najbliższych dniach zaplanowano jeszcze między innymi profilowanie torowiska, prace elektryczne oraz regulacja sieci trakcyjnej. Co ważne, po dopuszczeniu ruchu tramwajów torowcy będą jeszcze prowadzili pewne prace. Będą one wykonywane za dnia, bez konieczności wstrzymywania ruchu, a także nocą, poza godzinami kursowania pojazdów. Do momentu zakończenia wszystkich robót na trasie będą jeszcze obowiązywały ograniczenia prędkości. Docelowo przywrócona będzie prędkość maksymalna 70 km/h.

Jedna linia na Słowiańską

ZTM Poznań ogłosił już zmiany w siatce połączeń tramwajowych od 24 grudnia. Wyremontowany odcinek „pestki” obsłuży linia nr 3. Zostanie ona wycofana z Górczyna i poprowadzi z Naramowic przez Winogrady, Głogowską, Dworzec Zachodni, dolny odcinek PST aż do przystanku Słowiańska. Przed nim dwukierunkowe tramwaje będą zmieniały tor jazdy dzięki zastosowanemu rozjazdowi nakładkowemu i rozpoczynały kurs w kierunku centrum i Naramowic.

W związku ze zmianą trasy „trójki” od 24 grudnia zostanie także przywrócona linia tramwajowa nr 8. „Ósemka” pojedzie z Górczyna po swojej stałej trasie do Mostu Teatralnego, a następnie ulicą Dąbrowskiego na Ogrody.

Kiedy na Osiedle Sobieskiego?

Na odcinku od przystanku Słowiańska w kierunku Osiedla Sobieskiego pracuje firma NDI, która zakończyła roboty podtorowe. Wykonawca zaczął już układać podkłady i montować nawierzchnię torową. Zgodnie z umową remont tego odcinka powinien zakończyć się na przełomie maja i czerwca. Tramwaje powinny zatem powrócić na Osiedle Sobieskiego jeszcze przed wakacjami 2023 roku.

Total
2
Shares
Zobacz również: