Długie podróże koleją po Polsce i Europie często najlepiej jest odbywać nocą. Nie tracimy wtedy na podróż cennego czasu w ciągu dnia. Aby rano przyjechać do miejsca docelowego wypoczętym i pełnym energii, warto zdecydować się na podróż wagonem sypialnym. Sprawdzamy, dokąd w 2023 roku można dojechać wagonem sypialnym lub kuszetką.
Sypialnym po Polsce
Nocne pociągi TLK i Intercity łączą największe, oddalone od siebie polskie miasta, a sezonowo także górskie i nadmorskie kurorty. Najwięcej połączeń łączy polskie wybrzeże z południem Kraju – Katowicami, Krakowem, Przemyślem. W rozkładzie jazdy 2022/2023 uruchamianych jest kilka całorocznych pociągów z wagonami sypialnymi i kuszetkami. Są to następujące pociągi:
- TLK 18170/81170 Uznam relacji Warszawa – Świnoujście – Warszawa, przez Poznań, Szczecin. W składzie kursuje klimatyzowany wagon sypialny z gniazdkami i klimatyzowana kuszetka.
- TLK 38172/83172 Przemyślanin relacji Przemyśl – Świnoujście – Przemyśl, przez Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Szczecin. W składzie kursuje klimatyzowany wagon sypialny z gniazdkami i klimatyzowana kuszetka.
- TLK 53170/35170 Karpaty relacji Gdynia – Kraków (w sezonie letnim i zimowym Zakopane) – Gdynia, przez Iławę, Warszawę. W składzie kursują wagony sypialne bez klimatyzacji.
- TLK 53172/35172 Rozewie relacji Gdynia – Kraków – Gdynia, przez Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Katowice. W składzie kursuje nieklimatyzowany wagon sypialny i klimatyzowana kuszetka z gniazdkami 230V.
- TLK 38170/83170 Ustronie relacji Kraków – Kołobrzeg – Kraków, przez Radom, Warszawę, Trójmiasto. W składzie kursują nieklimatyzowane wagony sypialne i klimatyzowana kuszetka z gniazdkami 230V.
- TLK 16170/61170 Karkonosze relacji Warszawa – Szklarska Poręba – Warszawa. W składzie kursuje nieklimatyzowany wagon sypialny.
W wakacje 2023 uruchomione będą dodatkowe pociągi sezonowe nad morze i w góry:
- TLK 38174/83174 Wolin relacji Kraków – Świnoujście – Kraków, przez Katowice, Wrocław, Legnicę, Zieloną Górę. W składzie kursuje nieklimatyzowany wagon sypialny.
- TLK 35190/53190 Korsarz relacji Kraków – Hel/Łeba – Kraków, przez Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Łódź Widzew, Inowrocław, Bydgoszcz, Trójmiasto. W składzie kursują nieklimatyzowane wagony sypialne.
- IC 38190/83190 Bursztyn relacji Kraków – Kołobrzeg – Kraków, przez Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Łódź Widzew, Bydgoszcz, Piłę, Białogard. W składzie kursują nieklimatyzowane wagony sypialne.
- TLK 83192/38192 Podhalanin relacji Szczecin – Zakopane – Szczecin, przez Krzyż, Poznań, Ostrów Wlkp., Katowice, Bielsko-Białą. W składzie kursują nieklimatyzowane wagony sypialne. Pociąg kursuje także w sezonie zimowym, od 22/23 grudnia do 28 lutego/1 marca.
Wagonem sypialnym za granicę
W wygodną podróż wagonem sypialnym lub kuszetką wybierzemy się także za granicę. W naszym kraju są uruchamiane dwa całoroczne nocne pociągi międzynarodowe oraz jeden pociąg sezonowy. Poniżej przedstawiamy relacje pociągów:
- IC 407/407 Chopin relacji Warszawa – Graz/Praga/Budapeszt – Warszawa, przez Kraków, Katowice, Ostrawę. Pociąg prowadzi klimatyzowane wagony sypialne z gniazdkami 230V i przedziałami deluxe z prywatnymi łazienkami do Graz, Budapesztu (polskie wagony obsługiwane przez Wars), a także do Pragi (czeski wagon obsługiwany przez JLV). Od kwietnia do trzeciej dekady września dodatkowo do Pragi kursuje klimatyzowana czeska kuszetka z gniazdkami 230V. Kuszetka (polska) kursuje także do Budapesztu w terminie od 5/6 czerwca do końca wakacji.
- IC 456/457 Nightjet relacji Wiedeń/Budapesz – Berlin, przez Opole, Wrocław, Legnicę, Zieloną Górę. W składzie kursują klimatyzowane kuszetki i wagony sypialne z gniazdkami 230V. Z Wiednia kursują wagony austriackie, a z Budapesztu wagony węgierskie.
- TLK 403/402 Wydmy relacji Bohumin – Hel/Łeba – Bohumin przez Trójmiasto, Iławę, Toruń, Inowrocław, Częstochowę, Katowice. W składzie kursują nieklimatyzowane wagony sypialne. Pociąg kursuje tylko w okresie wakacji.