KategorieTransport miejski

Rozkład jazdy 2019/2020: dokąd pojedziemy wagonem sypialnym?

Wagony sypialne w nocnych pociągach od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Choć pociągów nocnych jest coraz mniej to na zakup miejsca do leżenia lub sypialnego często trzeba polować w pierwszym dniu sprzedaży. Wzorem ubiegłego roku prezentujemy zestawienie tras obsługiwanych wagonami z miejscami do leżenia oraz sypialnymi w rozkładzie jazdy 2019/2020.

Wagony sypialne i kuszetki tradycyjnie już będą eksploatowane najintensywniej w sezonie wakacyjnym, a także podczas ferii zimowych.  W okresie poza wakacjami PKP Intercity planuje wykorzystywać podobną liczbę tego typu wagonów co w kończącym się rozkładzie jazdy. – PKP Intercity będzie średnio dysponować do ruchu 47 wagonów sypialnych i 15 wagonów z miejscami do leżenia – informuje Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Dla porównania w ubiegłym roku w okresie poza wakacjami były eksploatowane 44 wagony sypialne i 4 z miejscami do leżenia.

Poza wakacjami

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Intercity w rozkładzie jazdy 2019/2010 okresie poza wakacjami wagony sypialne i z miejscami do leżenia będą dostępne dla pasażerów w następujących relacjach:

– IC Przemyślanin rel. Przemyśl/Kraków – Szczecin/Świnoujście – Przemyśl/Kraków;

 – IC Przemyślanin  rel. Kraków Gł. – Słupsk – Kraków Gł. ,tylko do 25.VI i od 31.VIII;

 – TLK Ustronie rel. Kraków  Gł. – Kołobrzeg – Kraków Gł.;

– TLK Karpaty rel. Gdynia  Gł. – Chabówka/Zakopane/Przemyśl Gł. – Gdynia Gł.;

– TLK Uznam rel. Warszawa Wsch. – Świnoujście – Warszawa Wsch.;

– TLK Uznam/Rozewie rel. Świnoujście – Katowice – Świnoujście, tylko do 26.VI i od 01.IX;

– TLK Rozewie rel. Gdynia Gł. – Jelenia Góra – Gdynia Gł.;

-TLK Rozewie rel. Gdynia Gł. – Zilina – Gdynia Gł.;

W wakacje

W pociągu TLK Rozewie do stacji ZIlina będzie kursowała słowacka kuszetka z sześciomiejscowymi przedziałami, obsługiwana przez polskich konduktorów WARS. Ten sam wagon będzie kursował, razem z polskim wagonem sypialnym, w pociągu TLK Karpaty do Zakopanego i Chabówki. Jest to pierwszy raz kiedy PKP Intercity będzie użytkować w relacjach krajowych kuszetki innych przewoźników.

W sezonie letnim składy z wagonami sypialnymi  i z miejscami do leżenia będą m.in. kursować w pociągach:

– TLK Korsarz rel. Kraków  Gł. –  Ustka/Łeba – Kraków Gł.;

– TLK Wydmy rel. Bohumin – Hel/ Łeba – Bohumin;

– TLK Pirat rel. Bohumin/Bielsko Biała  – Kołobrzeg –  Bielsko Biała/Bohumin;

– TLK Podhalanin rel. Szczecin Gł.  – Chabówka/Zakopane – Szczecin Gł., kursuje także w okresie świąteczno-noworocznym oraz podczas ferii zimowych;

– TLK Bursztyn rel. Kołobrzeg – Przemyśl Gł./Kraków – Kołobrzeg;

– TLK Rozewie rel. Żylina/Bohumin – Gdynia Gł./Hel – Bohumin;

– TLK Wolin rel. Bohumin/Bielsko Biała Gł.  – Świnoujście –  Bielsko Biała Gł./Bohumin;

– TLK Ustronie rel. Kraków  Gł.– Kołobrzeg/Gdynia/Hel – Kraków  Gł.;

– TLK Mierzeja rel. Lublin Gł. – Kołobrzeg /Hel  – Lublin Gł.;

Należy nadmienić, że w przypadku niektórych pociągów całorocznych i sezonowych dostępne będą tylko miejsca w wagonach sypialnych lub miejsca tylko w kuszetkach.

Pociągi za granicę

W relacjach międzynarodowych wagony sypialne będą dostępne między innymi w następujących relacjach:

– IC Chopin rel. Warszawa Wsch. – Wiedeń Hbf./Budapeszt Keleti/Praga hl n. – Warszawa Wsch.;

– TLK Pogórze/NightJet rel. Przemyśl Gł. – Berlin Charl. – Przemyśl Gł.;

– TLK Lwów Express rel. Wrocław  Gł. – Lwów – Wrocław  Gł.;

O typach wagonów sypialnych eksploatowanych przez PKP Intercity pisaliśmy tutaj. O tym jak wygląda podróż wagonem sypialnym można informujemy z kolei w tym miejscu.

KategorieTransport kolejowyWiadomości

Kuszetka lepsza od sypialnego? Kontrowersyjna polityka taborowa PKP IC

Od czerwca 2016 roku PKP Intercity wycofało się z oferty „tania kuszetka” oraz drastycznie zmniejszyło podaż miejsc w kuszetkach szcześciomiejscowych. Związane to było z masowym odstawianiem dotychczas eksploatowanych wagonów z miejscami do leżenia typu 110Ac do napraw głównych. Od tego czasu jako kuszetki kursują wagony sypialne, które niejednokrotnie… mają lepszy standard niż prawdziwe wagony sypialne. Czytaj dalej

KategorieBaza wiedzyTransport kolejowy

Tak wygląda podróż wagonem sypialnym w Polsce

Mimo, że z roku na rok liczba uruchamianych wagonów sypialnych w polskich nocnych pociągach spada, to oferta w dalszym ciągu budzi zainteresowanie podróżnych, szczególnie w okresach ferii i wakacji, kiedy ludzie chętnie przemieszczają się z południa kraju nad morze lub z północy w rejony górskie. Ponieważ zasady podróży w wagonie sypialnym znacząco różnią się od tych znanych z wagonów z miejscami do siedzenia, postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym, jak przebiega podróż w wagonie sypialnym od zakupu biletu do momentu opuszczenia pokładu pociągu. Czytaj dalej