Transport intermodalny to sposób dostawy towarów, który wykorzystuje co najmniej dwa rodzaje transportu, na przykład samochodowy i kolejowy. Z takiej opcji często korzystają firmy spedycyjne, gdy punkt nadania i odbioru dzieli wiele kilometrów.
Kiedy wybrać transport intermodalny? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy warto skorzystać z takiej formy przewozu i co na tym zyskujesz.
Przewaga transportu intermodalnego nad transportem realizowanym za pomocą jednej jego formy
Coraz więcej przewoźników oferuje transport intermodalny, ponieważ takie rozwiązanie znacznie zmniejsza koszty i czas potrzebny na dostarczenie przesyłki. Poza tym korzystanie z kilku środków transportu w jednym zleceniu spedycyjnym zapewnia większą efektywność niż pojedynczy środek transportu.
Ten rodzaj relokacji towarów sprawdzi się najlepiej w przypadku przesyłek międzynarodowych. Jeśli zazwyczaj wysyłasz swoje przesyłki na odległość większą niż 1000 km, opcja transportu intermodalnego prawdopodobnie będzie idealnym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Ponieważ długie trasy wymagają większego zużycia paliwa, przejście na kolej lub transport morski pozwoli znacznie obniżyć koszty dostawy. Spedycja intermodalna zalecana jest również, gdy przewóz towarów trwa dłużej niż jedną dobę.

Czy przeładunki wykonywane w ramach transportu intermodalnego są bezpieczne dla transportowanych towarów?
Jedną z głównych zalet transportu intermodalnego jest jego niezawodność i bezpieczeństwo. Wykorzystanie kontenerowców lub pociągów towarowych pozwala na uniknięcie wielu przeszkód charakterystycznych dla przewozów ciężarówkami, które na przykład muszą czasami stać w korkach. Ponadto transport morski oraz kolejowy zaliczany jest do najbezpieczniejszych.
Poza tym ładunek cały czas znajduje się w tym samym kontenerze, nie jest więc narożny na bezpośrednie uszkodzenie w trakcie przeładunku. Jednak, bez względu na rodzaj transportu, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia towaru. W niektórych przypadkach hamowanie, pokonywanie zakrętów, manewrowanie i przejeżdżanie przez rozjazdy kolejowe może powodować wstrząsy.
Dlatego musisz mieć pewność, że Twój ładunek jest zawsze odpowiednio zabezpieczony i unieruchomiony. Najlepiej do zabezpieczenia towaru nadają się pasy, drewniane skrzynie lub specjalne opakowania wykonane z trwałego tworzywa.
Transport intermodalny także korzystnie wpływa na środowisko. Dzięki temu nie tylko zmniejszają się koszty wysyłki, ale również zanieczyszczenie powietrza. W ten sposób budujesz również pozytywny wizerunek marki.

Jak wybrać odpowiednią firmę realizującą transport intermodalny?
Decydując się na przewóz intermodalny należy wybrać odpowiednią firmę, która zrealizuje takle zlecenie. Przede wszystkim taki przewoźnik powinien mieć duże doświadczenie na rynku i zatrudniać wykwalifikowanych pracowników. Ten rodzaj transportu wymaga dużej odpowiedzialności i specjalistycznej wiedzy. Niewłaściwe zaplanowanie trasy może Cię sporo kosztować, dlatego skorzystaj z usług profesjonalistów.
Grupa Transportowa realizuje transport intermodalny od wielu już lat przy wykorzystaniu różnych metod. To, ile środków lokomocji zostanie wykorzystanych i w jakiej kolejności, zależy od konkretnego procesu logistycznego. Czasami jest to połączenie transportu lotniczego i samochodowego, a innym razem kolejowego, morskiego i kołowego.
Ponadto Grupa Transportowa dysponuje nowoczesną flotą samochodową oraz korzysta z usług sprawdzonych podwykonawców. Dlatego jest w stanie zaoferować zaawansowane usługi z zakresu transportu intermodalnego.
Dobrze zaplanowana spedycja intermodalna pozwala wykorzystać zalety każdego ze środków transportu. Dzięki temu można zagwarantować większy potencjał przewozowy w porównaniu tylko z jedną opcją transportu. Wybierz więc odpowiedniego spedytora, który oferuje kompleksowe i dopasowane do Twoich potrzeb usługi. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze!
