Autostrady w Europie są płatne i darmowe, dlatego przed podróżą do danego kraju trzeba bezpłatne odcinki, ale też ceny przejazdów. Należy też pamiętać o ograniczeniach prędkości, z wyjątkiem Niemiec, w których nie obowiązują limity. Wybierając się w drogę trzeba zapoznać się z przepisami drogowymi w danym państwie.
Przejazd autostradami bezpłatnymi
W maju 2023 roku wprowadzono bezpłatne autostrady w Polsce. Zmiana dotyczy tylko tych dróg, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dla samochodów osobowych oraz motocykli. W wakacyjne weekendy nie obowiązują systemy poboru opłat na prywatnej autostradzie A1 – Gdańsk-Toruń. Pozostałe odcinki autostrad nadal będą płatne i w tej kwestii nic się nie zmieni w najbliższym czasie.
Darmowe dla motocykli i pojazdów osobowych, które były do tej pory płatne:
- A2 Stryków – Konin
- A4 Wrocław – Sośnica
Pozostałe autostrady bezpłatne w naszym kraju:
- autostrada A6 – ze Szczecina do granicy z Niemiec na całej długości, przedłużenie E28,
- autostrada A18 – od granicy z Niemcami Olszyna-Forst do okolic Bolesławca, z autostradą A4,
- autostrada A8 – Autostradowa Obwodnica Wrocławia na całej długości – 22,7 km,
- odcinki autostrady A1 – Toruń Płd.-Tuszyn, Częstochowa Płn.-Gorzyczki,
- odcinki autostrady A4 – poza odcinkiem Kraków – Katowice, cała autostrada jest bezpłatna.
- odcinki autostrady A2–Stryków – Konin, z wyłączeniem Poznań Zachód – Poznań Wschód.
Polskie autostrady nadal pozostają płatne. Mapa autostrad publikowana jest na stronie online https://autostrady.com.pl/. Na jednej autostradzie występują niekiedy różne systemy poboru opłat. Kierowcy, którzy chcą jeździć za darmo mogą korzystać z dróg szybkiego ruchu, pamiętając, że obowiązują limity prędkości.
Autostrady w Europie – opłaty drogowe
Najdłuższa sieć autostrad w Europie jest w Hiszpanii – 17 100 km. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy – 15 306, kolejne zajmują: Francja – 11 612 km, Włochy – 6943 km i Wielka Brytania – 3649. Europejskie autostrady kosztują. Każde państwo ustala swoje procedury i kierowcy muszą płacić za przejazdy autostradami w punktach poboru opłat. Obowiązują główne systemy poboru opłat drogowych: bezpłatne autostrady, system odcinkowy i winiety.
Autostrady w europie (autostrady.com.pl/autostrady/europa/) darmowe są w Estonii, Finlandii, Lichtensteinie, Niemczech i na Litwie. W większości krajów są odcinkowe systemy, a stacje poboru opłat można sprawdzić na stronie internetowej. Planując podróż samochodem po Europie warto sprawdzić nie tylko opłaty za przejazdy autostradami, ale też jakie obowiązują limity prędkości, by uniknąć kar finansowych. Wśród państw, gdzie jest największa swoboda należą: Polska i Bułgaria. Nasz kraj słynie z najwyższych limitów prędkości, bo prawo pozwala jeździć do 140 km/h.
Niemieckie autostrady – przejazd autostradą
Jadąc do Niemiec swoim samochodem trzeba się odpowiednio przygotować. Podstawą jest znajomość przepisów drogowych i sprawdzenie stanu technicznego auta, by uniknąć poważnych konsekwencji. Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – AC, NNW i assistance, by w razie awarii otrzymać bezpłatną pomoc techniczną, np. holowanie do najbliższego warsztatu.
Autostrady w Niemczech są bezpłatne, a opłaty obowiązują jedynie za przejazd tunelem drogowym. W przypadku Warnowquerung cena jest uzależniona od rodzaju samochodu i pory roku. Za jednorazowy przejazd od 1 listopada do 30 kwietnia trzeba zapłacić: 3,60 euro, od 1 maja do 31 października – 4,40 euro. Za przejazd tunelem Herrentunnel, kierowcy aut osobowych płacą 2,10 euro, przy płatności gotówkowej.