Kraków z umową na nowe tramwaje

Testy tramwaju Solaris Tramino w Krakowie w 2015 roku. /Fot. Materiały prasowe Solaris

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie podpisało dzisiaj z konsorcjum firm Solaris Bus & Coach SA i Stadler Polska Sp. z o.o. dwie umowy: ramową (obejmującą 50 tramwajów) oraz realizacyjną pierwszej części zamówienia obejmującej dostawę 35 tramwajów.

Podpisana dziś umowa zakłada, że konsorcjum dostarczy do Krakowa 50 nowoczesnych tramwajów o nazwie Tramino Kraków. Pierwsze nowe tramwaje powinny trafić do Krakowa na początku 2020 roku. Cały kontrakt zgodnie z umową ma zostać zrealizowany w trzecim kwartale 2020 roku.

Nowe tramwaje będą mieć długość 33,4 metra. Zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie LED wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. W pojazdach będą także zamontowane automaty biletowe, zaś z myślą o użytkownikach telefonów i smartfonów na poręczach zostaną zamontowane porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych. W drzwiach wagonów będzie funkcjonował system liczenia pasażerów, umożliwiający pomiar liczby przewożonych osób i zidentyfikowanie tras, na których konieczne jest np. zwiększenie częstotliwości kursów.

Nowe tramwaje, nowe rozwiązania
Nowe tramwaje będą miały szersze niż to było dotychczas drzwi – 1,4 m. To rozwiązanie umożliwi szybszą wymianę pasażerów na przystankach. Z kolei specjalna konstrukcja jezdna ram wózków zapewni zmniejszenie zużycia kół oraz torowiska, a także wpłynie na zmniejszenie drgań emitowanych podczas jazdy, co podniesie komfort podróżowania. Nowe tramwaje dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań będą zapewniać bezpieczny przejazd. Każdy wagon będzie wyposażony w tzw. absorbery energii, które będą zdecydowanie minimalizować skutki kolizji z innymi pojazdami.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, spotykanym dotychczas w trojebusach będzie system, który pozwoli na jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej na odcinku ok. 3 km. To rozwiązanie ma umożliwić jazdę tramwajom w przypadku, gdy nie będzie możliwości korzystania z sieci trakcyjnej (np. w przypadku awarii sieci lub awarii w zakładzie energetycznym). Niestety nie wszystkie pojazdy będą posiadały akumulatory. Rozwiązanie to zostanie wbudowane jedynie w dwóch pojazdach (pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu w przyszłości).

Podstawowe dane techniczne tramwaju o nazwie Tramino Kraków:
Długość całkowita – 33,4 m
Szerokość pojazdu – 2,4 m
Liczba miejsc siedzących – 80
Całkowita pojemność pojazdu – 227 (5 osób/m²).

Total
0
Shares
Zobacz również: