Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Lotnisko w Radomiu zastąpi Modlin?

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” jest zainteresowane zakupem części udziałów w podradomskim lotnisku. Dziś podpisano w tej sprawie list intencyjny.

– Od początku kadencji poszukiwaliśmy stabilnego, branżowego inwestora, który wspólnie z nami rozwijałby ten projekt. Od dłuższego czasu prowadziliśmy merytoryczne rozmowy z Polskimi Portami Lotniczymi. Odbywały się one także na poziomie politycznym i tu wielkie podziękowania należą się marszałkowi Adamowi Bielanowi i posłowi Markowi Suskiemu. W efekcie mamy już podpisany list intencyjny. Kolejny krok to określenie listy niezbędnych na Sadkowie inwestycji oraz przejęcie przez PPL udziałów w spółce Port Lotniczy Radom – mówił na konferencji prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Ostateczna decyzja o zakupie przez PPL części udziałów w lotnisku ma zostać podjęta po przeprowadzeniu analiz operacyjno-finansowych, które mają zostać przygotowane do końca marca.

Radom zamiast Modlina?
Dlaczego PPL chce zakupić udziały w Porcie Lotniczym Radom? Jest to związane z programem Centralnego Portu Komunikacyjnego i potrzebą drugiego portu, do którego możliwe byłoby przeniesienie z Okęcia ruchu części lotów czarterowych i połączeń obsługiwanych przez tanie linie lotnicze.

Decyzja ta jest o tyle niezrozumiała, że Mazowsze posiada już drugi port lotniczy – Modlin. Ten, w przeciwieństwie do Radomia radzi sobie świetnie i obsługuje rocznie ok. 3 mln pasażerów. Posiada też lepszą infrastrukturę. Eksperci zauważają, że wybór Radomia może być podyktowany nie logiką, a względami politycznymi. Wielkim orędownikami portu w Radomiu są posłowie PiS, zaś Modlin to „dziecko” Adama Struzika, marszałka województwa z ramienia PSL.

Właścicielem lotniska w Sadkowie jest spółka Port Lotniczy Radom, której jedynym udziałowcem jest miasto. Wcześniej zakupem części udziałów w lotnisku była zainteresowana izraelska firma iHLS, jednak do sprzedaży jej części udziałów nie doszło.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More