Podhalańska Kolej Regionalna – rekonesans kolei w Zakopanem?

Stacja w Zakopanem wkrótce ożyje/fot. Emil Włuka

Od 27 kwietnia mają zostać uruchomione nowe połączenia kolejowe pomiędzy Zakopanem a Nowym Targiem. Ich celem jest poprawa konkurencyjności transportu kolejowego na terenie Podhala oraz odciążenie przeciążonych dróg kołowych.

Plan zakłada uruchomienie 11 par pociągów relacji Zakopane-Nowy Targ-Zakopane, które wraz z istniejącymi połączeniami regionalnymi zapewnią częstotliwość kursowania pociągów na tym odcinku co około 60 minut. Będzie to skokowa poprawa oferty transportu kolejowego w tym regionie, gdyż obecnie pociągi regionalne odjeżdżają z Zakopanego w nieregularnych, kilkugodzinnych odstępach.

Nowe połączenia mają służyć nie tylko turystom, ale też mieszkańcom powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego, którzy obecnie borykają się z trudnościami w dojazdach do pracy i szkół na przeciążonych drogach. Lepsza oferta kolei, oprócz uspokojenia ruchu na drogowej Zakopiance, ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza w okolicy.

Połączenia obsługiwać będą Przewozy Regionalne. Wcześniejsze zapowiedzi mówiły o obsłudze połączeń przez Koleje Małopolskie.

Total
0
Shares
Zobacz również: