Samorządy sfinansują nowe połączenie pomiędzy Polską i Słowacją

Co najmniej 16 kursów dziennie wykonają autobusy na linii Zakopane – Suchá Hora. Samorządy porozumiały się w sprawie uruchomienia nowego transgranicznego połączenia autobusowego pomiędzy Polską i Słowacją.

Uruchomienie nowego połączenia jest możliwe dzięki zawarciu porozumienia pomiędzy władzami Samorządu Województwa Małopolskiego, powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, miasta Zakopane oraz gmin Kościelisko i Czarny Dunajec. Wszystkie te samorządy sfinansują nowe połączenie. Przewoźnik zostanie wybrany w przetargu. Obecnie szacowane są koszty obsługi linii.

Zgodnie z założeniami nowe połączenie ma wystartować w lipcu. Autobusy wyruszą z dworca w Zakopanem, by przez Szymoszkową, a następnie Kościelisko, Witów i Chochołów dotrzeć do Suchej Hory. Tam pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusów organizowanych przez stroną słowacką.

Jeżeli wszystko się uda, do nowego połączenia mogą dołączyć kolejne. – Oczywiście nie poprzestaniemy na tym, wciąż prowadzone są prace i trwają uzgodnienia nad wyznaczeniem kolejnych tras, po których pojadą autobusy. Cel mamy jasny, chcemy stworzyć spójną sieć połączeń transgranicznych pomiędzy Polską i Słowacją – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.

Obecnie pomiędzy Polską i Słowacją istnieje zaledwie kilka cyklicznych połączeń autobusowych realizowanych przez prywatnych przewoźników. Jest ich tak mało ze względu na niską opłacalność oraz restrykcyjne obostrzenia prawne, które narzucają na przedsiębiorców konieczność posiadania tzw. licencji wspólnotowej (pozwalającej na przewóz osób za granicę) oraz tzw. zezwolenia międzynarodowego wydawanego przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Total
0
Shares
Zobacz również: