Będzie więcej pociągów między Gorzowem a Berlinem

Dworzec Berlin Lichtenberg /Fot.Andreas Steinhoff

Wszystko wskazuje na to, że od grudnia z Gorzowa Wielkopolskiego do Berlina pojedzie dodatkowy pociąg. Będzie to drugie połączenie między tymi miastami.

Nowy pociąg do stolicy Niemiec miałby wyjeżdżać z Gorzowa o 8:30 i docierać do stacji Berlin Lichtenberg o godzinie 10:28. Kursy miałyby być wykonywany w weekendy i święta. Prace nad nowym połączeniem są zaawansowane, doszło już do uzgodnień między polskim przewoźnikiem Przewozy Regionalne a niemiecką spółką Niederbarnimer Eisenbahn. Celem zapewnienia bezpośredniego powrotu w godzinach wieczornych planowane jest rozszerzenie kursowania obecnego wieczornego pociągu z Berlina do Gorzowa Wielkopolskiego o soboty, tak, aby kursował on we wszystkie dni tygodnia.

Przedstawiciele samorządu województwa wskazują na trudności związane z uruchamianiem połączeń transgranicznych. Obecnie organizacja połączeń międzynarodowych leży w kompetencji ministra właściwego ds. transportu. Brak stosownych zapisów w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym powoduje, że takich połączeń nie mogą uruchamiać samorządy, np. urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Wobec tego faktu obecnie tworzone połączenia są prowizoryczne, na zasadzie łączenia relacji dwóch pociągów przygranicznych.

Na szczęście trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian we wspomnianej ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, dzięki którym zostanie zgłoszona propozycja modyfikacji definicji strefy przygranicznej tak, aby możliwe było organizowanie połączeń międzynarodowych przez samorządy bez wątpliwości prawnych.

Total
0
Shares
Zobacz również: