Kolejna hala peronowa odzyska dawny blask

Hala nad peronami dworca w Legnicy

W 2012 roku ukończono wraz z remontem budynku dworca zabytkową halę peronową na stacji Wrocław Główny. Po sześciu latach swoją dawną świetność odzyska kolejna hala peronowa na Dolnym Śląsku. Wkrótce rozpocznie się bowiem remont na stacji w Legnicy.

PKP PLK wybrała wykonawcę modernizacji dopiero w trzecim podejściu do przetargu. W dwóch poprzednich postępowaniach nie udało się wyłonić wykonawcy. Zarządca infrastruktury podniósł jednak budżet inwestycji dzięki czemu podpisaną umowę z wyłonioną w trzecim przetargu grupą Fewaterm. Wartość inwestycji to 26,42mln zł netto.

Za takie pieniądze zostaną poddane przebudowie perony nr 3 i 4, główne przejście podziemne oraz schody. Na czterech peronach pojawią się windy przeznaczone dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ponadto dla osób niedowidzących wbudowane zostaną ścieżki dotykowe. Ponadto zamontowany zostanie nowy system nagłośnienia, oświetlenia, odwodnienie, instalacja elektryczna wraz z oświetleniem. Pojawią się także nowe elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, dopasowane stylistyką do zabytkowego charakteru obiektu.

Największym wyzwaniem będzie jednak renowacja wysokiej na 20 metrów, długiej na 120 metrów i szerokiej na 60 metrów hali peronowej, wybudowanej w 1929 roku. Musi ona zostać wzmocniona, zabezpieczona przed korozją przy jednoczesnym zachowaniu jej zabytkowego charakteru. W tym celu odtworzone zostaną przeszkleniem rynny, świetlik dachowy. Wszystkie prace odtworzeniowe będą oparte o dostępne materiały archiwalne.

Hale peronowe we Wrocławiu i Legnicy to niejedyne tego typu obiekty w Polsce. Również w Bytomiu znajduje się takie zadaszenie peronów, pochodzące z 1930 roku. Podobnie jak obiekt legnicki, ten również jest zaniedbany i wymaga kompleksowego remontu. W ostatnich latach także na stacji Katowice i Gliwice pojawiły się zadaszenia zbliżone do hal peronowych. Prawdziwa, zabytkowa hala peronowa znajduje się także na znajdującej się po niemieckiej stacji Goerlitz, leżącej też przy granicy z Polską. Ten obiekt również wymaga prac remontowych.

Total
0
Shares
Zobacz również: