ŁKA bliska wydłużenia połowy swoich Flirtów

Wnętrze Flirta Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej/Fot. Emil Włuka

Wyniki przewozowe Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z roku na rok są coraz lepsze. Spółka od początku odnotowuje dynamiczny wzrost liczby podróżnych. W związku z tym planuje wydłużyć 10 z 20 posiadanych Flitów3 o dodatkowy, trzeci człon.

Statystyki dobrze obrazują potrzebę wydłużenia posiadanych przez ŁKA pojazdów. W 2016 roku z usług przewoźnika skorzystało 2 520 000 podróżnych. Rok później było ich już 3 840 459, czyli wzrost wyniósł aż 53%! Z tego powodu połowa pojazdów otrzyma trzeci człon, zlokalizowany pomiędzy obecnie istniejącymi członami. Ten zabieg zwiększy pojemność jednostek o co najmniej 66 miejsc siedzących. Łączna pojemność wyniesie zaś około 180 miejsc.

Przewoźnik prowadzi obecnie postępowanie w trybie „z wolnej ręki” ponieważ wydłużenia pojazdów może dokonać w zasadzie tylko ich producent. ŁKA jest na etapie negocjacji z firmą Stadler Polska, które powinny potrwać do połowy kwietnia. Wstępnie szacuje się, że wydłużenie 10 pojazdów o dodatkowy człon będzie kosztować około 52mln zł netto. Dodatkowe człony będą wizualnie i funkcjonalnie identyczne jak istniejące już człony. Długość pojazdów zwiększy się o co najmniej 16 metrów.

Pierwszy wydłużony pojazd ma być gotowy do 30 września, zaś do 28 lutego 2019 roku musi uzyskać zezwolenie zgodne z TSI. Pozostałe 9 Flirtów ma zostać wydłużona w terminie do 31 stycznia 2020 roku.

Total
0
Shares
Zobacz również: