Łódzka Kolej Algomeracyjna znacznie zwiększy pracę przewozową

Pociąg ŁKA na stacji Łódź Fabryczna/fot. Emil Włuka/zbiorowy.info

Łódzka Kolej Aglomeracyjna złożyła już wnioski rozkładowe do PKP PLK na nowy rozkład jazdy 2018/2019. Zgodnie z nimi zakładane jest zwiększenie pracy eksploatacyjnej aż o 20%. To pozwoli w 2019 roku na przekroczenie liczby 4,5 miliona pasazerów.

ŁKA jest jedną ze spółek, które notują dynamiczne przyrosty liczby pasażerów rok do roku. Przykładowo, w roku 2017 z usług przewoźnika skorzystało aż o 53% więcej niż w roku 2016. Jedną z przyczyn tego skoku jest wzrost liczby połączeń (z średnio 95 do 117 dziennie). W bieżącym roku uruchamiane są 134 pociągi dziennie, zaś w przyszłym planowane jest uruchamianie 154 kursów w ciągu doby. Co ciekawe oznaczałoby to wzrost o 14%, lecz ŁKA chce zwiększyć swoją pracę przewozową nawet o 20%, dlatego połączeń prawdopodobnie będzie jeszcze więcej. Można się jednak spodziewać, że wspomniany planowany wzrost zawiera pewien zapas, gdyż nie wszystkie wnioski mogą zostać przyjęte.

Wzrost pracy eksploatacyjnej ma przełożyć się na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów, co z kolei przełoży się na zwiększenie atrakcyjności oferty przewoźnika dla podróżnych. Na chwilę obecną nie ma jednak szczegółowych informacji na temat planowanego powiększenia oferty. Wiadome jest jedynie, że dodatkowe kursy zostaną dodane na każdej linii obsługiwanej przez ŁKA. Szczegółowe informacje na temat liczby, relacji i godzin kursowania dodatkowych pociągów zostaną przedstawione gdy zostanie przygotowana wstępna konstrukcja rozkładu jazdy 2018/2019. Warto pamiętać, że wzrost pracy eksploatacyjnej będzie spowodowany planowanym uruchomieniem kursów na nowej linii Skierniewice – Kutno od grudnia bieżącego roku.

Wraz ze zwiększeniem pracy eksploatacyjnej pójdzie też zwiększenie liczby przystanków. Do Regionalnego Programu Operacyjnego województwa wpłynęły wnioski w sprawie budowy przystanków: Łódź Retkinia, Łódź Warszawska oraz Łódź Radgoszcz-Wschód, które zwiększą atrakcyjność kolei jako miejskiego środka transportu publicznego. Ponadto zbudowana zostanie mijanka na Marysinie, co pozwoli na zwiększenia przepustowości na linii Łódź Widzew- Zgierz, a w konsekwencji zwiększenie liczby pociągów na tej trasie.

Total
0
Shares
Zobacz również: