Nowe przystanki osobowe w Jeleniej Górze

/fot.Egipskie.ciemnosci/Wikimedia

PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczą blisko 18mln zł na budowę dwóch nowych oraz modernizację dwóch istniejących przystanków osobowych. Już w grudniu 2019 roku z nowych peronów skorzystają pasażerowie z Cieplic i Sobieszowa.

Nowe przystanki powstaną w rejonie Al. Jana Pawła II oraz ul. Spółdzielczej. Remontowi zostaną poddane zaś przystanki Jelenia Góra Cieplice oraz Jelenia Góra Sobieszów. Wszystkie 4 obiekty znajdują się na odcinku 13 kilometrów, w granicach administracyjnych miasta. Ich zagęszczenie będzie sprzyjało rozwojowi ewentualnemu rozwojowi systemu kolei aglomeracyjnej wokół Jeleniej Góry.

Wszystkie perony będą miały długość 150m oraz standardową na sieci PLK wysokość 76cm, co wpłynie pozytywnie na komfort wsiadania i wysiadania. Dojście do peronów będzie zrealizowane za pomocą pochylni co umożliwi korzystanie z nich także osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ponadto znajdą się elementy małej architektury takie jak ławki, śmietniki, wiaty, gabloty informacyjne. Nie zabraknie miejsc dla rowerów oraz monitoringu. Łącznie na czterech przystankach powstanie sześć peronów. Inwestycja będzie się wiązała także z pracami torowymi oraz montażem trzech rozjazdów, przebudową urządzeń srk, a także modernizacją sieci trakcyjnej.

Planowane inwestycje nie są wyłącznie przedsięwzięciami PKP PLK, bowiem swój wkład ma także miasto Jelenia Góra, które wybuduje chodniki pomiędzy peronami a istniejącymi ciągami pieszymi. Zapewni także oświetlenie nowych ciągów pieszych za pomocą energooszczędnej technologii LED.

Projekt realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Mimo, że prace mają zakończyć się w listopadzie 2019 roku to pasażerowie skorzystają z nowych peronów od grudniowej zmiany rozkładu jazdy.

Wspomniane roboty to nie jedyne inwestycje w linię kolejową łączącą Wrocław, Wałbrzych i Jelenią Górę. Trwają prace przy przebudowie leżących na linii kolejowej nr 274 stacji Wałbrzych Szczawienko, Świebodzice, a także budowie nowego przystanku osobowego Wałbrzych Centrum.

Total
0
Shares
Zobacz również: