Wrócą pociągi z Nysy do Kłodzka

Dworzec Kłodzko /Fot.Jacek Halicki/Wikimedia

Od 28 kwietnia na okres próbny zostaną uruchomione pociągi na trasie Nysa – Kłodzko Główne. Połączenie obsłużą Przewozy Regionalne. Pociągi pasażerskie powrócą na tę trasę po dziesięciu latach przerwy.

Rozkład jazdy ułożony został z myślą o turystach, dlatego pociągi będą uruchamiane w wybrane dni. Przed wakacjami pojadą w trakcie długich weekendów czyli: od 28 kwietnia do 6 maja oraz od 31 maja do 3 czerwca. Od 23 czerwca do 30 września kursy będą wykonywane w dni wolne od pracy. Godziny odjazdów zostały dostosowane zarówno dla turysty jednodniowego jak i weekendowego. Szansą połączenia będzie atrakcyjny czas przejazdu, który wyniesie nieco ponad godzinę, co jest czasem zbliżonym do czasu przejazdu samochodem osobowym.

Samorząd województwa opolskiego zaznacza, że w przypadku pozytywnego zakończenia testów reaktywowanych kursów zostaną one wpisane do rozkładu jazdy na stałe. Głównym czynnikiem przy podjęciu tej decyzji będzie frekwencja w uruchomionych w tym roku pociągach. Reaktywacja kursów z Nysy do Kłodzka stanowi element odbudowy kolei podsudeckiej, a także jest dużą szansą na zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu. Badanie zainteresowania nowymi połączeniami potrwa do końca maja. W projekt zaangażowane są zarówno władze województwa opolskiego jak i samorządy, przez teren których przebiega linia kolejowa.

Oprócz planowanego przywrócenia połączeń kolejowych z Nysy do Kłodzka analizowana jest zasadność przywrócenia pociągów bezpośrednich z Krakowa do Legnicy. Analiza stanu infrastruktury na tym odcinku została zakończona pomyślnie. Pytaniem retorycznym jest czy owe plany nie są jedynie tak zwaną kiełbasą wyborczą lecz realnym przedsięwzięciem.

Przy okazji województwo opolskie zapowiada kolejne dostawy nowego taboru. W najbliższym czasie do Opola mają przyjechać kolejne Impulsy zamówione dzięki prawu opcji z ostatniego przetargu na nowe EZT.

Total
0
Shares
Zobacz również: