Zbliża się kolejna parada parowozów w Wolsztynie

Rozpoczęcie Parady Parowozów 2012

Już w sobotę 28 kwietnia rozpocznie się XXV edycja parady parowozów w Wolsztynie. W tym roku podczas dwudniowej imprezy zostanie zaprezentowanych 11 parowozów z Polski, Niemiec i Luksemburga.

Parada odbędzie się 28 kwietnia w godzinach 13:50-15:00. Zaprezentowane zostaną na niej następujące lokomotywy z wymienionych niżej organizacji:
– Parowozownia Wolsztyn: Ol49-59, Ol49-69, Pt47-65
– Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce: TKt48-191, Ty42-107,
– Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku Jaworzyna Śląska: TKt48-18
– Klub Sympatyków Kolei Wrocław: Tkh05353
– Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice: Ty42-24,
– Lausitzer Dampflok Club e.V. Cottbus: 52 8131, 03 2155
– Compagnie Internationale des Ev énements sur Rail (CIER) Luksemburg: Cockerill 503.

Tradycyjnie w ramach imprezy odbędą się przejazdy specjalnymi pociągami retro, prowadzonymi lokomotywami parowymi, do stacji Stefanowo i Nowawieś Mochy. Nie zabraknie wieczornego widowiska multimedialnego „Światło, para i dźwięk” z pokazem sztucznych ogni oraz, oczywiście, z udziałem parowozów. W niedzielę zaś odbędą się zawody maszynistów. Imprezę uświetni też szereg atrakcji dodatkowych, takich jak: kolejka ogrodowa, możliwość wizyty w kabinie parowozu, stoiska promocyjne spółek kolejowych i Wolsztyńskiego Klubu Krótkofalowców SP3PWL, symulator jazy pociągiem, pokaz obrządzania parowozu.

Niewątpliwie największą ciekawostką tegorocznej edycji imprezy będzie wizyta luksemburskiego parowozu Cockerill 503 z 1920 roku, wyróżniającego się spośród pozostałych maszyn przede wszystkim wielkością, wagą i prędkością maksymalną. Lokomotywa stacjonuje w Fond-de-Gras w południowo-zachodniej części Luksemburga niedaleko Differdange na terenie parku kolejowego. Wykorzystywana jest do prowadzenia krótkich pociągów turystycznych, złożonych z jednego lub dwóch wagonów. Cockerill 503 waży zaledwie 22 tony i ma tylko 4,9 m długości. Może rozwijać prędkość 25 km/h, a układ hamulcowy parowozu służy wyłącznie do hamowania samej lokomotywy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników do przesyłania zdjęć z imprezy na adres redakcja@zbiorowy.info. Najciekawsze z nich opublikujemy na naszym profilu na portalu społecznościowym Facebook.

Total
0
Shares
Zobacz również: