Kraków zmieni zasady darmowych przejazdów w dni smogowe?

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa radni zajmą się zmianami zasad wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej w dniach z dużymi przekroczeniami określonych poziomów szkodliwych substancji w powietrzu.

Dotychczas darmowe przejazdy autobusami i tramwajami były ogłaszane na podstawie prognoz stanu powietrza. Mieszkańcy o darmowych przejazdach dowiadywali się z minimum jednodniowym wyprzedzeniem. Miniona zima pokazała jednak, że prognozy nie zawsze zgadzają się z rzeczywistością.

– Uznaliśmy, że bardziej właściwym rozwiązaniem będzie system mieszany. Z jednej strony prognoza daje możliwość informowania mieszkańców z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, a z drugiej – w przypadku, jeśli nie wskaże ona przekroczeń, a takie wystąpią – na podstawie danych z godzin wczesnoporannych zostanie wprowadzona bezpłatna komunikacja – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

Urzędnicy z krakowskiego ratusza przekonują, że dane z godzin wczesnoporannych są dokładniejsze i pozwalają lepiej określić jakie poziom pyłów będzie występował w ciągu dnia. Zmiana prawa lokalnego ma pozwolić na podejmowanie decyzji w ciągu dnia, a nie jak dotychczas z minimum jednodniowym wyprzedzeniem.

W przypadku wprowadzenia darmowych przejazdów w godzinnych porannych, podobnie jak dotychczas, informacje o tym pojawią się w mediach społecznościowych, na stronie internetowej miasta oraz na tablicach systemu informacji pasażerskiej. W autobusach i tramwajach zablokowane zostaną zaś kasowniki.

Total
0
Shares
Zobacz również: