Dworzec w Kartuzach oddany do użytku

Nowy dworzec w Kartuzach/Fot. Emil Włuka

Pod koniec czerwca przy udziale władz miasta Kartuzy, a także władz województwa pomorskiego oddano do użytku nowy budynek dworca kolejowego w Kartuzach. Nowoczesny obiekt łączy w sobie zabytkową stylistykę z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem.

Po raz pierwszy od reaktywacji połączeń kolejowych z Gdańska do Kartuz w październiku 2015 roku pasażerowie mogą oczekiwać na przyjazd pociągu w komfortowych warunkach o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. Budowa nowego obiektu wraz z remontem prowadzącej obok ulicy Kolejowej trwała od jesieni 2016 roku i kosztowała około 10 milionów złotych. Nowy dworzec nie jest własnością Polskich Kolei Państwowych, lecz miasta Kartuzy, które sfinansowało jego powstanie.

Choć budynek jest zupełnie nowy to swoją stylistyką zewnętrzną nawiązuje do obiektu, który znajdował się w tym miejscu i uległ zniszczeniu pod koniec II Wojny Światowej, w 1945 roku. Dworzec ma trzy kondygnacje, o łącznej powierzchni 724 metrów kwadratowych. Obsługa podróżnych odbywa się na parterze, gdzie znajdują się: kasy, punkt informacyjny, toalety, poczekalnia, automat biletowy i elektroniczne tablice informujące o odjazdach pociągów. Powstanie tutaj także punkt gastronomiczny. Na piętrze znajdzie się natomiast biblioteka.

Obiekt będzie pełnił funkcję nie tylko dworca kolejowego, ale będzie stanowił węzeł przesiadkowy. To tutaj wkrótce zaczną być obsługiwani także pasażerowie lokalnych autobusów.

Zdjęcia nowego obiektu przedstawiamy Państwu poniżej.

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Tak jak ten w Kartuzach to tak powinny wyglądać wszystkie dworce w Polsce. A nie zabite dechami albo zamurowane okna, drzwi, brak kasy biletowej i poczekalni, a budenek wygląda jakby się miał zaraz zawalić. Dworzec to wizytówka miejscowości.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: