Kolejką wąskotorową z Rud do Rybnika w przyszłym roku

Na zlecenie władz Rybnika, rozpoczęło się przywracanie linii kolejki wąskotorowej na odcinku od granicy Rybnika (stacji Paproć) do stacji przesiadkowej Stodoły.

Inwestycja będzie polegała na odtworzeniu odcinka kolejki wąskotorowej na długości około 700 m oraz odbudowę peronu stacji Stodoły. W ten sposób możliwe będą kursy pociągu pomiędzy miastem a Rudami i Stanicami.

– Zaangażowanie miasta w przedsięwzięcie wynika z chęci wykorzystania i rozwijania potencjału turystycznego Rybnika. Kolejka wąskotorowa stanie się bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem oferty miasta, którą stanowią: rzeka Ruda z możliwością organizowania spływów kajakowych, ciekawe trasy rowerowe i Morze Rybnickie z możliwością wędkowania czy żeglowania. W przyszłości te wszystkie aktywności mogą się doskonale uzupełniać, tworząc atrakcyjną propozycję nie tylko dla mieszkańców ale również dla weekendowych turystów – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Obecnie funkcjonująca w Rudach Raciborskich kolejka wykorzystuje 6 kilometrowy fragment jednej z linii lokalnych dawnej sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Kolejka kursuje na trasie Stanice – Rudy – Paproć. Teraz zamiast do Paproci pociągi dojadą do Rybnika.

Prace potrwają około 2,5 miesiąca. Przewidywany koszt całej inwestycji to około 1,5 mln zł.

Total
0
Shares
Zobacz również: