Będzie więcej SZT z Newagu?

Newag 222M-001 na Olszynce Grochowskiej /Fot.Sebastian Objazdowski/CC BY-SA 3.0

Newag coraz częściej pojawia się w przetargach na dostawę spalinowych zespołów trakcyjnych. Dotychczas tego zamówienia typu pojazdy nowosądecki producent zdobywał sporadycznie. Sytuacja jednak powoli się zmienia. Po dostawie SZT dla Podkarpacia prawdopodobnie szykuje się kolejny kontrakt.

Istnieje prawdopodobieństwo, że kolejne SZT z Newagu pojawią się w województwie lubuskim. Firma złożyła bowiem jedyną ofertę na dostawę dwóch spalinowych zespołów trakcyjnych dla województwa lubuskiego. Co ciekawe do przetargu nie zgłosił się dotychczasowy wiodący producent SZT w Polsce, czyli Pesa. Mimo to zdobycie przez Newag zamówienia nie jest jeszcze pewne, bowiem zaproponowana cena przekracza budżet zamawiającego. Firma z Nowego Sącza zaproponowała kwotę 43,05 mln zł brutto, podczas gdy budżet zakłada wydatek w wysokości nieco ponad 40,5mln zł. Na razie nie wiadomo czy województwo lubuskie zdecyduje się na zwiększenie budżetu.

Przedmiotem zamówienia są dwa trójczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne, przeznaczone do ruchu regionalnego. Ich prędkość maksymalna ma wynosić 120km/h. Pojazdy mają być dostosowane do obsługi peronów o wysokości 300-760mm. Jeśli dojdzie do zawarcia umowy z Newagiem pojazdy powstaną w przeciągu 24 miesięcy.

Newag do 2018 roku wyprodukował 18 spalinowych zespołów trakcyjnych, tym 13 dwuczłonowych i 5 trzyczłonowych. Spotkać je można przede wszystkim w województwie pomorskim, a także lubelskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, śląskim, a także wspomnianym już lubuskim, gdzie eksploatowany jest jeden dwuczłonowy SA137-005.

Total
0
Shares
Zobacz również: