Czeskie “żaby” przechodzą do historii

Czeskie “Żaby” odjeżdżają na emeryturę /Fot.PetrS./CC BY-SA 3.0

W dniach 10-11 sierpnia po raz ostatni pasażerów przewiozą elektryczne zespoły trakcyjne serii 451/452. Te czeskie odpowiedniki polskich EZT serii EN71 po ponad 50 latach eksploatacji odjeżdżają na zasłużoną „emeryturę”.

Znane z charakterystycznego wyglądu zespoły serii 451 i 451 produkowano w zakładach Vagónka w Studénce w latach 1964-1968, oraz w latach 1972-1973. Powstały 62 sztuki tych czteroczłonowych pojazdów. Pierwotnie zakładano, że będą eksploatowane przez 15 lat, lecz jak się okazało część egzemplarzy przewoziło pasażerów nawet trzykrotnie dłużej. Co ciekawe, przez cały okres eksploatacji żaden zestaw nie został poddany gruntownej przebudowie, takich jak w przypadku polskich odpowiedników, serii EN57 i EN71.

Podobnie jak zespoły serii EN57 i EN71 „żaby” są napędzane za pomocą rozruchu rezystorowego i silników prądu stałego. Inne jest jednak rozłożenie napędu. W zespołach serii 451 i 451 wózki napędne są skrajne, zaś środkowe – toczne. Charakteryzuje je wyższe niż w EN57 przyspieszenie, wynoszące 0,7m/s2. Pojazdy mieszczą 608 osób, w tym 300 pasażerów na miejscach siedzących (zespoły 452 mają 294 miejsca), czyli więcej niż EN71, jednak są o około 9 metrów dłuższe. Każdy wagon posiada po 3 pary drzwi na człon. Ciekawostką jest fakt, że te wiekowe pojazdy są częściowo niskopodłogowe. Zarówno wejścia do pojazdów jak i przestrzeń pomiędzy przedsionkami w każdym wagonie znajdują się na wysokości 550mm ponad główką szyny, podczas gdy w EZT serii EN57 i EN71 są to aż 1153mm.

„Żaby”, zwane też „pantografami” przez cały okres eksploatacji w rejonie Pragi i regionu środkowoczeskiego. W ostatnim czasie są wykorzystywane do obsługi podmiejskiej linii S41 w relacji Roztoky – Praha-Libeň. Pojazdy noszą już znamiona znacznego wyeksploatowania oraz dewastacji. Teraz przychodzi jednak kres ich eksploatacji. Najbliższy piątek, 10 sierpnia, będzie ostatnim planowym dniem eksploatacji ostatnich dwóch jednostek. Z tego powodu Pragi z Šumperka do Pragi pojedzie jednostka 451.045-46, jako pociąg specjalny. W piątek wieczorem planowane jest wspólne zdjęcie dwóch ostatnich czynnych jednostek na stacji Praha-Libeň. W sobotę natomiast odbędzie się ostatni, wspólny przejazd obu jednostek ze stacji Praha-Libeň do stacji Chomutov. Po przyjeździe tamże skład o numerze 451.025-26 zostanie przekazany do zbiorów Narodowego Muzem Techniki, natomiast drugi z pojazdów z pasażerami powróci do Pragi tym samym kończąc pewien rozdział w historii czeskiej kolei.

Bieżący rok nie tylko w Czechach przyniósł zakończenie eksploatacji kultowych pojazdów. W Polsce w czerwcu z Gdyni do Chojnic ostatni rozkładowy pociąg zestawiony z piętrowych zespołów BHP, o czym informowaliśmy tutaj.

Total
0
Shares
Zobacz również: