KategorieTransport kolejowyWiadomości

Szczecin Główny z nowym peronem

Na stacji Szczecin Główny oddano do użytku gruntownie przebudowany peron nr 2. Inwestycja warta około 60 milionów złotych netto obejmie pozostałe perony na stacji, które powinny zostać zmodernizowane i oddane do użytku jeszcze w 2019 roku.

Nowy peron 2 na stacji Szczecin Główny dzięki przebudowie zyskał zupełnie nową, antypoślizgową nawierzchnię, a także całkiem nowe zadaszenie, ławki, zegary, oświetlenie oraz elektroniczny system informacji pasażerskiej. Celem umożliwienia podróży osobom niedowidzącym i niewidomym na peronie ułożono specjalne ścieżki naprowadzające. Trwa budowa zadaszenia schodów prowadzących do jednej z dwóch kładek, a także prowadzących do niej wind. Przy okazji remontowi uległy także tory przylegające do peronu.

7 września wystartował remont kolejnego peronu, oznaczonego numerem 1. Tam, ze względu na prowadzone wcześniej roboty, zakres prac obejmie tylko budowę nowej wiaty, co częściowo ograniczy możliwości jego użytkowania. Jeszcze w tym miesiącu zaczną się prace na peronie nr 3. W tym wypadku prace będą miały podobny zakres jak w przypadku otwartego peronu nr 2 i będzie skutkował całkowitym wyłączeniem z eksploatacji.

Prace prowadzone są przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Modernizacja peronów stanowi kontynuację projektu dotyczącego przebudowy budynku dworca wraz z budową nowej kładki nad peronami 1,2,3 i modernizacją peronów nr 1 i 4 wraz z budową nowego zadaszenia peronu nr 4.

Szczecin Główny nie jest jedyną stacją w północnej części kraju, na której trwają prace związane z modernizacją peronów. Na stacji Gdańsk Główny również trwa remont peronów dalekobieżnych. Obecnie trwają tam prace przy remoncie peronu nr 2, zaś na swoją kolej czeka jeszcze peron nr 1.

Autor: Emil Włuka

Inżynier transportu, redaktor Zbiorowy.INFO