Tunele metra na Woli i Targówku gotowe

Fot. UM Warszawa

W miniony poniedziałek tarcza TBM Maria wydrążyła odstanie metry tunelu II linii metra na Woli. Tym samym wszystkie tunele wykonywane w ramach drugiego etapu rozbudowy tej linii zostały wydrążone.

Tarcza Maria wydrążyła łącznie 2545 metrów tunelu, prowadzącego od powstającej stacji Księcia Janusza do istniejącej i stanowiącej tymczasowy początek II linii metra stacji Rondo Daszyńskiego. Oprócz wydrążenia tunelu tarcza TBM zbudowała jego obudowę, złożoną z prefabrykowanych płyt betonowych. Oprócz tarczy Maria na odcinku wolskim pracowała także tarcza Krystyna, która zakończyła swoją pracę 17 sierpnia. Pierwszej z tarcz wydrążenie tunelu o wspomnianej wyżej długości zajęło 127 dni. Średnia prędkość drążenia wyniosła 18m na dobę, zaś rekord wyniósł 36 metrów na dobę. Krystyna wydrążyła tunel krótszy o jeden metr z prędkością średnią 22m na dobę, zaś jej rekord wyniósł 36,5m na dobę.

Kolejnym etapem budowy linii będzie montaż torów oraz urządzeń związanych ze sterowaniem ruchem pociągów, a także budowa stacji i wykończenie stacji oraz wykonanie infrastruktury towarzyszącej. Te prace trwają już na prawobrzeżnym fragmencie linii zlokalizowanym na Targówku. Oprócz wyżej wymienionych w budowie znajdują się już wejścia do stacji, a także jezdnie i chodniki nad stacjami.

Teraz obydwie wymienione tarcze zostaną zdemontowane, wyjęte na powierzchnię i wywiezione w elementach do magazynu. Tam po koniecznych przeglądach i naprawach poczekają na kolejną budowę. Po podpisaniu umowy na budowę następnych odcinków podziemnej kolei znów ruszą do pracy. Tym razem ich zadaniem będzie drążenie tuneli na Bemowie, od stacji przy ul. Księcia Janusza do stacji techniczno-postojowej Mory w pobliżu Połczyńskiej oraz jednego na Targówku– od stacji przy ulicy Trockiej do stacji przy Rembielińskiej.

Total
3
Shares
Zobacz również: