KategorieTransport miejskiWiadomości

Gdzie powstają nowe trasy tramwajowe w Polsce? Część I

Od kilku lat nieustannie trwa w Polsce prawdziwy tramwajowy boom. Niemal we wszystkich miastach oprócz remontów istniejących torowisk, powstają nowe zupełnie trasy. Powstała także zupełnie nowa sieć tramwajowa w Olsztynie. Na tym jednak nie koniec. Sprawdzamy, w jakich miastach trwa aktualnie budowa nowych tras tramwajowych oraz gdzie toczą się postępowania przetargowe na ich budowę.

Czytaj dalej
KategorieAnalizy

Przestarzały park lokomotyw PKP Intercity. Kiedy znikną EP07?

Do niedawna najnowocześniejszymi lokomotywami w PKP Intercity było 10 sztuk husarzy serii EU44. Narodowy przewoźnik wprawdzie właśnie odbiera pierwsze nowe elektryczne Griffiny, lecz podstawę parku lokomotyw jeszcze długo będą stanowić lokomotywy EP07 i EP09. Dziś przyjrzymy się jakie lokomotywy znajdują się na stanie PKP Intercity i odpowiemy na pytanie kiedy park taborowy spółki odmłodnieje.

Czytaj dalej
KategorieTransport kolejowyTransport lotniczyWiadomości

CPK: wkrótce masterplan i badania środowiskowe

Dzięki zmianie specustawy, która ma skrócić procedury administracyjne, wkrótce mogą rozpocząć się wykupy gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także badania środowiskowe inwestycji.  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze samoloty mogą polecieć w 2027 lub 2028 roku.

2020 przełomowym rokiem

Rok 2020 powinien być kluczowym etapem przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowelizacja specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym przyniesie skrócenie procedur administracyjnych, co pozwoli skrócić czas trwania inwestycji. Ponadto, obejmie ona przygotowanie wieloletniego programu finansowania budowy CPK. Pozwoli również na rozpoczęcie procesu wykupu gruntów pod inwestycję, a także na wybór doradcy strategicznego.  W pierwszej połowie tego roku mają ruszyć również prace nad masterplanem lotniska oraz zintegrowanej z nim stacji kolejowej.

Rozbudowa kolei po latach degradacji

Ważną częścią CPK mają być prowadzące do lotniska linie kolejowe. Plan zakłada budowę 1600 kilometrów linii kolejowych, łączących CPK z polskimi miastami w 10 kierunkach. Linie będą oparte o zupełnie nowe odcinki, a fragmentarycznie również o odcinki istniejące obecnie. Użytkowane dziś odcinki zostaną poddane gruntownej przebudowie.

– Przez ostatnie 20–30 lat w Polsce dominował trend likwidowania linii kolejowych, PKP PLK głównie tylko modernizowało istniejące szlaki. Zdarzały się sytuacje, że po modernizacji jechało się ledwie 5 czy 10 minut szybciej niż przed nią. My całkowicie odkładamy na bok ten punkt widzenia. Zbudujemy nową ramę komunikacyjną kraju, która przełamie dotychczasowe schematy – mówił w rozmowie z agencją Newseria BIznes Marcin Horała, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Badania środowiskowe w tym roku

W tym roku powinny rozpocząć się badania środowiskowe w miejscach planowanych inwestycji kolejowych. Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na wykonanie inwentaryzacji przyrodniczych. W początkowym etapie zinwentaryzowany będzie obszar, na którym powstanie odcinek kolei dużych prędkości Warszawa – CPK – Łódź.

– Linie są teraz trasowane, w przetargu zostało wybranych pięciu doradców, którzy będą prowadzili inwestycje środowiskowe, a później nastąpią kolejne, czasem żmudne etapy uzyskiwania kolejnych pozwoleń i decyzji środowiskowych prowadzących do prawomocnych pozwoleń na budowę – wskazuje Marcin Horała.

Jako pierwsza powstanie wspomniana linia kolejowa Warszawa – CPK – Łódź. Kolejne trasy mają powstać w horyzoncie czasowym do 2040 roku. Część kolejowa inwestycji będzie kosztowała łącznie kilkanaście miliardów złotych. Dla porównania na rozbudowę dróg kołowych planuje się przeznaczyć ok. 7-8 mld zł, a na budowę samego lotniska ok. 25 mld zł.

KategorieTransport miejski

Kolej pod centrum Łodzi coraz bliżej. Wkrótce rozpocznie się montaż tarczy TBM

Budowa kolejowego tunelu średnicowego pod centrum Łodzi staje się rzeczywistością. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się montaż tarczy TBM. Jej zadaniem będzie wydrążenie tunelu, którym będą się poruszać pociągi.

Obecnie z głównej stacji w mieście Łódź Fabryczna odjeżdża znacznie mniejsza liczba pociągów niż z bardziej oddalonej od centrum stacji Łódź Widzew. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, iż Łódź Fabryczna jest stacją czołową, na której pociągi zmuszone są zawrócić. Ten układ uniemożliwia korzystanie ze stacji pociągom obsługującym Łódź jako miasto pośrednie na trasie przejazdu. Sytuację zmieni budowa tunelu pod centrum Łodzi, łączącego dworzec fabryczny z dworcem kaliskim i Zgierzem. Umożliwi on przejazd przez centrum miasta pociągom w kierunku wschód – zachód oraz północ – południe.

Czym jest tarcza TBM?

Tarcza TBM to maszyna o długości 95 m i średnicy 8,76 m. Pierwsze elementy maszyny, bębny do zwijanych instalacji kablowych – elektrycznych i hydraulicznych, trafią do Łodzi pod koniec grudnia. Największym wyzwaniem będzie przewóz nierozbieralnego łożyska i gniazda, w którym jest osadzone oraz czterech przylegających silników. Za transport odpowiedzialna będzie specjalistyczna firma. Wszystkie dostawy zakończą się w styczniu. Następnie elementy będą montowane w komorze startowej.

Wspomniana tarcza TBM będzie miała za zadanie wydrążenie czterech tuneli jednotorowych w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca. Łącznie tunele będą miały długość  4,5 kilometra. Wykonawcy planują zabudowę tarczy do marca, po czym rozpocznie się drążenie tunelu. Jednocześnie trwa projektowania, a także uzyskiwanie wymaganych decyzji administracyjnych. Jednym z nich jest pozwolenie na drążenie tunelu .

Kolejny, dwutorowy tunel od komory startowej pomiędzy ulicami Odolanowską i Stolarską, przez podziemne przystanki Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna (ok. 3 km), będzie wykonywany tarczą o średnicy 13,04 m. To największa maszyna jaka pracowała w Polsce. Taką samą metodą wykonane zostaną 4 jednotorowe tunele w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca. Do ich wydrążenia będzie druga maszyna 8,76 m. Początek tunelu, przy stacji Łódź Fabryczna będzie na głębokości ok. 14 m. W najniższym punkcie linia osiągnie głębokość 24 m (w okolicach ul. Ogrodowej).

Inwestycja pozwoli na obsługę zarówno pociągami regionalnymi jak i dalekobieżnymi ścisłego centrum Łodzi. Ułatwi to mieszkańcom Łodzi i okolicznych miejscowości w codziennych dojazdach do pracy, szkół i uczelni.  

KategorieAnalizyTransport kolejowy

Konsultacje programu kolejowego CPK. Jakie są pierwsze efekty?

W ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje kolejowego programu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego z władzami wojewódzkimi oraz samorządami lokalnymi w wybranych regionach.  W konsultacjach wzięło udział województwo lubuskie, opolskie, pomorskie oraz zachodniopomorskie.  Jakie są efekty pierwszych konsultacji?

Województwo lubuskie

W ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego planuje się budowę 15 kilometrów nowych linii kolejowych, a także modernizację 250 km istniejących.  Planowana do budowy linia dużych prędkości wraz z odcinkami zmodernizowanych linii nr 3, 14, 273 i 367 ma znacznie skrócić czas dojazdu z Gorzowa Wielkopolskiego i  Zielonej Góry do CPK i Warszawy.  Obecnie zakłada się, że ze stolic województw do Warszawy czas przejazdu wyniesie 3 godziny 25 minut, a do CPK 3 godziny 10 minut. Do Zielonej Góry pociągi pojadą przez Kalisz, Głogów, Nową Sól, a do Gorzowa przez Kalisz, Poznań i Krzyż.  Co ważne,  inwestycja zakłada, że 71% mieszkańców województwa będzie mogło dojechać do stacji pociągów dalekobieżnych.

Mimo budowy nowych odcinków linii utrzymany ma zostać ruch na trasie z Warszawy do Zielonej Góry przez Poznań i Zbąszyń. Czas przejazdu do Warszawy w tym wypadku ma wynieść 3 godziny 35 minut, zaś do CPK 3 godziny i 20 minut. Obecnie podróż z Warszawy do Zielonej Góry wynosi około 5 godzin, zaś z Warszawy do Gorzowa Wielkopolskiego 5 godzin 40 minut.

Województwo opolskie

Stolica województwa opolskiego również ma posiadać nowe połączenie z Warszawą i CPK, które będzie stanowić tzw. szprycha nr 8. Będzie ona składała się  ze zmodernizowanych odcinków linii nr 1, 61, 137, 144, 287. Inwestycja nie tylko zwiększy dostępność transportową Opola, lecz także Ozimka, Nysy czy Paczkowa.  Zakładana prędkość maksymalna na trasie wyniesie 250 km/h, dzięki czemu czas przejazdu z Opola do Warszawy wyniesie 2 godziny 35 minut. Obecnie czas ten jednak nie jest wiele wyższy, bowiem wynosi 2 godziny 45 minut. Większe efekty będą osiągnięte na trasie z Opola do Kłodzka. Obecnie czas przejazdu na tym odcinku wynosi 2 godziny 35 minut, zaś docelowo wyniesie 1 godzinę 10 minut.

Województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie

Prawdziwa rewolucja transportowa będzie czekała nie tylko Trójmiasto, ale także Grudziądz.  Planuje się bowiem budowę zupełnie nowego odcinka linii dużej prędkości między Warszawą, CPK a Warlubiem przez Grudziądz. Ponadto modernizacji do prędkości 200 km/h poddane będą odcinki linii nr 131,9 i 202 aż do Słupska o łącznej długości 378 kilometrów.  Na inwestycji zyska przede wszystkim blisko stutysięczny Grudziądz, który jest pozbawiony jakichkolwiek połączeń dalekobieżnych.

Według założeń po zrealizowaniu inwestycji związanych z programem kolejowym CPK 80% mieszkańców województwa pomorskiego będzie mogła dojechać do stacji pociągów dalekobieżnych w mniej niż pół godziny. Szacowany czas przejazdu z Gdańska do Warszawy wyniesie do dwóch godzin, a do CPK 1 godzinę  i 45 minut. Obecnie czas przejazdu do Warszawy wynosi 2 godziny 45 minut.

Województwo zachodniopomorskie

Obecny czas przejazdu ze Szczecina do stolicy jest stosunkowo długi i wynosi 6 godzin i 20 minut, z Kołobrzegu 5 godzin i 45 minut, a z 5 godzin i 10 minut.  Konieczne jest więc radykalne skrócenie czasów przejazdu.  W tym celu założono wykorzystanie linii dużych prędkości Warszwa – CPK Trójmiasto, Warszawa – CPK – Poznań, a także budowę nowej linii dużej prędkości Nakło Nad Notecią – Okonek. W połączeniu ze zmodernizowanymi odcinkami istniejącej sieci kolejowej przyniesie skrócenie czasu przejazdu ze Szczecina od Warszawy o połowę.  Z Koszalina do Warszawy podróż zajmie docelowo 4 godziny 15 minut, zaś do CPK 4 godziny.  Z Kołobrzegu do Warszawy czas jazdy wyniesie 4,5 godzina, zaś do CPK 2 godziny 15 minut.

Docelowo 78% mieszkańców województwa zachodniopomorskiego będzie miała możliwość dojazdu do stacji pociągów dalekobieżnych w czasie poniżej pół godziny.