Budowa kolejowego tunelu średnicowego pod centrum Łodzi staje się rzeczywistością. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się montaż tarczy TBM. Jej zadaniem będzie wydrążenie tunelu, którym będą się poruszać pociągi.
Obecnie z głównej stacji w mieście Łódź Fabryczna odjeżdża znacznie mniejsza liczba pociągów niż z bardziej oddalonej od centrum stacji Łódź Widzew. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, iż Łódź Fabryczna jest stacją czołową, na której pociągi zmuszone są zawrócić. Ten układ uniemożliwia korzystanie ze stacji pociągom obsługującym Łódź jako miasto pośrednie na trasie przejazdu. Sytuację zmieni budowa tunelu pod centrum Łodzi, łączącego dworzec fabryczny z dworcem kaliskim i Zgierzem. Umożliwi on przejazd przez centrum miasta pociągom w kierunku wschód – zachód oraz północ – południe.
Czym jest tarcza TBM?
Tarcza TBM to maszyna o długości 95 m i średnicy 8,76 m. Pierwsze elementy maszyny, bębny do zwijanych instalacji kablowych – elektrycznych i hydraulicznych, trafią do Łodzi pod koniec grudnia. Największym wyzwaniem będzie przewóz nierozbieralnego łożyska i gniazda, w którym jest osadzone oraz czterech przylegających silników. Za transport odpowiedzialna będzie specjalistyczna firma. Wszystkie dostawy zakończą się w styczniu. Następnie elementy będą montowane w komorze startowej.
Wspomniana tarcza TBM będzie miała za zadanie wydrążenie czterech tuneli jednotorowych w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca. Łącznie tunele będą miały długość 4,5 kilometra. Wykonawcy planują zabudowę tarczy do marca, po czym rozpocznie się drążenie tunelu. Jednocześnie trwa projektowania, a także uzyskiwanie wymaganych decyzji administracyjnych. Jednym z nich jest pozwolenie na drążenie tunelu .
Kolejny, dwutorowy tunel od komory startowej pomiędzy ulicami Odolanowską i Stolarską, przez podziemne przystanki Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna (ok. 3 km), będzie wykonywany tarczą o średnicy 13,04 m. To największa maszyna jaka pracowała w Polsce. Taką samą metodą wykonane zostaną 4 jednotorowe tunele w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca. Do ich wydrążenia będzie druga maszyna 8,76 m. Początek tunelu, przy stacji Łódź Fabryczna będzie na głębokości ok. 14 m. W najniższym punkcie linia osiągnie głębokość 24 m (w okolicach ul. Ogrodowej).
Inwestycja pozwoli na obsługę zarówno pociągami regionalnymi jak i dalekobieżnymi ścisłego centrum Łodzi. Ułatwi to mieszkańcom Łodzi i okolicznych miejscowości w codziennych dojazdach do pracy, szkół i uczelni.