Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

GW: Warszawscy urzędnicy walczą z zielonymi jamnikami

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego nie zgadza się na obecność zielonego jamnika na nowych autobusach. To już drugi raz, gdy urzędnicy walczą z symbolem Solarisa.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, nowe autobusy Solarisa, które trafią do Warszawy będą pozbawione symbolu zielonego jamnika. Na obecność maskotki producenta nie zgadzają się urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego. – Mamy katalog identyfikacji wizualnej i nie mieszczą się w nim znaki czy logotypy producentów. Każdy z nich wie, jakie są zasady. Musi być m.in. litera t, czyli znak Warszawskiego Transportu Publicznego – mówi dziennikarzom GW rzecznik ZTM Tomasz Kunert.

To kolejny raz gdy władze Warszawy sprzeciwiają się symbolowi Solarisa na czole pojazdów. W 2011 roku władze ZTM zakazały obecności jamników pod przednią szybą. Wówczas protesty m.in. na Facebooku i na forach internetowych pomogły. Ostatecznie maskotka polskiego producenta pojawiła się na autobusach, jednak mniejszych niż zazwyczaj rozmiarów.

Jamnik był od zawsze

Symbol zielonego jamnika pojawił się po raz pierwszy w 1998 roku, wówczas jeszcze na autobusach Neoplan Polska. Później jamnik zagościł na każdym autobusie Solaris Urbino. Postać psa symbolizuje wierność klientowi, niskie koszty eksploatacji, a także przypomina wyglądem kształt niskopodłogowego autobusu. Zielony kolor jest natomiast symbolem troski o środowisko. Symbol Solarisa został wymyślony przez ówczesną wiceprezes firmy Solange Olszewską.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More