Gdzie powstają nowe trasy tramwajowe w Polsce? Część I

Od kilku lat nieustannie trwa w Polsce prawdziwy tramwajowy boom. Niemal we wszystkich miastach oprócz remontów istniejących torowisk, powstają nowe zupełnie trasy. Powstała także zupełnie nowa sieć tramwajowa w Olsztynie. Na tym jednak nie koniec. Sprawdzamy, w jakich miastach trwa aktualnie budowa nowych tras tramwajowych oraz gdzie toczą się postępowania przetargowe na ich budowę.

Bydgoszcz

Największymi inwestycjami w Bydgoszczy w ostatnich latach było doprowadzenie tramwajów do dworca Bydgoszcz Główna, a także długiej trasy na Fordon. Aktualnie w budowie jest stosunkowo mały w stosunku do poprzednich, ale bardzo istotny odcinek torów tramwajowych wzdłuż ulicy Kujawskiej. Odcinek ten połączy istniejącą pętlę przy Rondzie Kujawskim z torowiskiem prowadzącym ulicami Toruńską i Bernardyńską. Choć budowana trasa wynosi niewiele ponad pół kilometra, pozwoli ona na istotne skrócenie czasu dojazdu do centrum dla mieszkańców osiedli położonych wzdłuż Alei Wojska Polskiego. Dotychczas tramwaj z tych okolic jeździł bardzo okrężną trasą, przez co pasażerowie wybierali chętniej inne środki transportu. Prace powinny zakończyć się pod koniec 2020 roku.

Gdańsk

W Gdańsku dobiega końca budowa trasy tramwajowej wzdłuż alei Pawła Adamowica, łączącej Piecki – Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem. Licząca około 2,7 kilometra trasa rozpoczyna się na dotychczasowej krańcówce Migowo i kończy się krańcówką dla tramwajów dwukierunkowych przy Szkole Podstawowej nr 6.  Kilkaset metrów wcześniej znajduje węzeł integracyjny „Ujeścisko” z pętlą tramwajową, pozwalającą na zawracanie tramwajów jednokierunkowych. Trasa jest już na ukończeniu. Za kilkanaście dni powinny pojechać nią pierwsze tramwaje linii nr 12, wydłużonej z obecnej krańcówki Migowo. Docelowo odcinek ten będzie częścią trasy Gdańsk Południe – Wrzeszcz, która ma skrócić podróż tramwajem z południowych dzielnic Gdańska do Wrzeszcza, z pominięciem mocno obciążonego ruchem centrum Gdańska.

Jednocześnie trwa przetarg na budowę trasy tramwajowej wzdłuż planowanej ul. Nowej Warszawskiej. Będzie to trasa o długości około 1,6 km, która połączy istniejącą linią na Łostowice na wysokości przystanku Przemyska z węzłem integracyjnym „Ujeścisko”, który powstaje w ramach inwestycji na al. Pawła Adamowicza. Postępowanie na budowę tej trasy początkowo ogłoszono 11 miesięcy temu, w czerwcu 2019 roku. Postępowanie miało trwać 3 miesiące, lecz ostatecznie trwało aż 7 miesięcy i zakończyło się unieważnieniem, z powodu znacznego przekroczenia budżetu zamawiającego. Miasto Gdańsk zadecydowało wówczas o podzieleniu zadania na dwie części. Pierwsza obejmuje przebudowę skrzyżowania al. Havla, Łódzkiej i Nowej Warszawskiej wraz z wpięciem nowej trasy  w linię łostowicką. Druga część obejmuje pozostały odcinek od wspomnianego skrzyżowania do węzła „Ujeścisko”. W połowie marca ogłoszono kolejne postępowanie na pierwszą część budowy. Oferty mieliśmy poznać 21 kwietnia, lecz i ten przetarg mocno się przeciąga w czasie. Po kilkukrotnej zmianie termin otwarcia ofert zaplanowano na 28 maja. Przetarg na drugi odcinek będzie ogłoszony jeszcze 2020 roku. Zdaniem Urzędu Miejskiego cała inwestycja zakończy się do końca 2021 roku.

Poznań

Sztandarową inwestycją tramwajową, realizowaną obecnie w Poznaniu, jest trasa od pętli Wilczak do Naramowic. To ważna inwestycja, która ma na celu skrócenie czasu dojazdu do centrum mieszkańców dużych osiedli mieszkaniowych położonych na Naramowicach. Trasa tramwajowa będzie liczyć około 3,3 kilometra, na której znajdzie się 8 przystanków. Budowa pierwszego etapu trasy, prowadzący do przystanku Błażeja, powinna zakończyć się wiosną 2022 roku. W planach są kolejne etapy na Małe Garbary, a także do krańcówki Rubież i Umultowo.

Kolejną poznańską inwestycją jest budowa trasy tramwajowej do ulicy Unii Lubelskiej. Trasa będzie liczyła około 0,82 kilometra. Rozpocznie się od ronda Żegrze i zakończy na węźle przesiadkowym „Unii Lubelskiej”, będącym pętlą tramwajowo–autobusową, zlokalizowaną w okolicy ul. Falistej.  Prace są tam na zaawansowanym etapie, powstaje już infrastruktura na pętli. Planowane zakończenie tej inwestycji to początek 2021 roku.

Wrocław

Podobnie jak w Poznaniu, we Wrocławiu trwa budowa dwóch tras tramwajowych. Pierwszą  z nich jest Trasa Autobusowo-Tramwajowa (TAT) z placu Orląt Lwowskich na Nowy Dwór. Aktualnie trwa budowa pierwszego etapy tej trasy, liczącego 2,6 kilometra. Na tym odcinku powstają m.in. dwa nowe wiadukty nad ul. Smolecką nad torami kolejowymi w pobliżu ulicy Robotniczej. Wartość umów podpisanych na realizację tego zadania wynosi ponad 151 milionów złotych.

Jednocześnie trwa przetarg na budowę drugiego etapu TAT o długości 2 kilometrów na odcinku od Parku Biznesu do ul. Rogowskiej. Trwa sprawdzanie ofert zgodnie z procedura zamówień publicznych. Kolejny odcinek wzdłuż ulicy Rogowskiej jest dopiero projektowany. W sumie TAT będzie liczyła 7 km długości i jest to największa inwestycja komunikacyjna Wrocławia od 1949 roku, kiedy powstała trasa tramwajowa z centrum do Leśnicy. Cała trasa powinna być gotowa w 2023 roku.

Wrocław buduje również trasę tramwajową na Popowice. Obecnie trwają prace na odcinku o długości 850 metrów. Prace ta tym odcinku kosztują ponad 70 milionów złotych. Ogłoszono także przetarg na budowę kolejnych 3 kilometrów tej trasy. Tutaj także trwa analiza złożonych ofert. Tramwajem na Popowice pasażerowie pojadą prawdopodobnie w 2022 roku. W kolejnej części przedstawimy inwestycje dotyczące budowy nowych tras tramwajowych między innymi w Olsztynie, Toruniu, Warszawie

Total
34
Shares
Zobacz również: