Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Tramwaje N8C w Gdańsku

Gdańsk przez długi czas wstrzymywał się przed ratowaniem stanu swojej tramwajowej floty przez sprowadzanie używanych wagonów z Niemiec. W 2007 roku stan ten uległ zmianie i rozpoczęto zastępowanie wysłużonych składów 105Na używanymi tramwajami typu N8C sprowadzonymi z Dortmundu. Dziś po Gdańsku jeżdżą 62 tramwaje tego typu, stanowiąc najliczniejszą serię tramwajów we flocie Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Skąd wzięły się niemieckie tramwaje w Gdańsku?

Powodem zakupu przez ówczesny ZKM Gdańsk 46 wagonów N8C z Dortmundu była możliwość szybkiego pozyskania dużej liczby tramwajów w dobrym stanie technicznym za niewielką kwotę. Jeden wagon N8C kosztował bowiem około 40 tys. euro, czyli niecałe 180 tys. zł. Dortmund sprzedał te wagony tanio, gdyż wszystkie linie tramwajowe w mieście poruszały się już odcinkiem podziemnym, do czego wagony N8C nie były przystosowane.

 Zakupione przez Gdańsk tramwaje były wprawdzie bardziej komfortowe, znacznie nowocześniejsze i znacznie lepiej utrzymane od wysłużonych tramwajów 105Na, lecz mimo to nie spełniały wszystkich oczekiwań pasażerów. Przede wszystkim były całkowicie wysokopodłogowe, nieklimatyzowane i miały dość staroświecki wystrój wnętrza. W związku z tym ZKM postanowił zmodernizować swoje nowe nabytki. Prace wykonała firma Modertrans, dzięki którym tramwaj zyskał m.in. przebudowany na niskopodłogowy człon środkowy, nowe czoła, a także nowe fotele. Nie przeprowadzono jednak wówczas prac związanych z konserwacją napędu oraz instalacji elektrycznej. Łączny koszt zakupu i modernizacji jednego wagonu wyniósł około 550 tys. zł. Dla porównania koszt jednego współczesnego tramwaju niskopodłogowego wynosi około 7-8 mln zł. Dzięki tak dużej różnicy w cenie Gdańsk mógł znacznie przyspieszyć proces unowocześniania swojej floty i wycofywania najbardziej wyeksploatowanych tramwajów 105Na.

Czujniki zmierzchu i automatyczne lusterka – budowa N8C

Tramwaje typu N8C są krytykowane przed część pasażerów i miłośników, przede wszystkim za stosunkowo niską pojemność, brak klimatyzacji, a w ostatnich latach także wysoką awaryjność, będącą skutkiem zaniechania wymiany napędu i instalacji elektrycznej podczas modernizacji. Pewne rozwiązania techniczne tych pojazdów są do dziś niespotykane nawet w najnowszych gdańskich tramwajów Pesa Swing i Pesa Jazz Duo. Kursujące w Gdańsku egzemplarze wyprodukowano w latach 1978-1982.

Po modernizacji tramwaje N8C są tramwajami trzyczłonowymi, częściowo niskopodłogowymi, dwustronnymi i dwukierunkowymi. Każdy z nich ma pięcioro drzwi na jedną stronę, w tym ostatnie (patrząc w kierunku jazdy) są jednoskrzydłowe. Pozostałe są drzwiami dwuskrzydłowymi. Po modernizacji wagony mają 42 tapicerowane miejsca siedzące. Napęd stanowią silniki prądu stałego z rozruchem tyrystorowym, który jest energooszczędny w stosunku do rezystorowego rozruchu znanego z wagonów 105Na. Maksymalna prędkość tych tramwajów określono na 70 km/h.

Ciekawostkami technicznymi wagonów są przede wszystkim dodatkowe wysuwane stopnie wejściowe, wykorzystywane w celu ułatwienia wsiadania na przystankach dostępnych z poziomu jezdni. Doświadczenie pokazuje, że nie wszyscy motorniczowie korzystają jednak z tego rozwiązania, szczególnie ułatwiającego wsiadanie osobom starszym.  Inną ciekawostką jest fakt posiadania przez te tramwaje elektrycznie składanych lusterek dla motorniczego. Przykładowo w gdańskich tramwajach Pesa Swing prowadzący muszą ustawiać lusterka ręcznie.

Kolejną ciekawą funkcjonalnością wagonów N8C są czujniki zmierzchu, dzięki którym automatycznie załącza i wyłącza się oświetlenie wnętrza. Kiedy tramwaj wjeżdża do tunelu motorniczy nie musi pamiętać o włączaniu oświetlenia, gdyż pojazd robi to sam za niego. Po wyjeździe na powierzchnię gaśnie ono automatycznie. Taką funkcjonalność we flocie GAiT posiadają jeszcze tylko tramwaje NGT6. Próżno szukać takich rozwiązań w około 30 lat młodszych wagonach od Pesy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More