Gdzie powstają nowe trasy tramwajowe w Polsce? Część II

Wizualizacja pętli przy ul. Szafera w Szczecinie /Fot. UM Szczecin

W pierwszej części naszego cyklu dotyczącego inwestycji tramwajowych, przyjrzeliśmy się budowie nowych tras tramwajowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Dziś przyjrzymy się trwającym inwestycjom oraz przetargom na roboty budowlane w Szczecinie, Olsztynie oraz Krakowie.

Szczecin

Aktualnie w Szczecinie powstaje nowa trasa tramwajowa wzdłuż przebudowywanej ulicy Szafera. Będzie ona stanowiła odgałęzienie od istniejącej trasy na Głębokie i zakończy się przy Netto Arenie – miejscu różnego rodzaju wydarzeń i imprez masowych. Trasa będzie liczyć około 1,2 kilometra długości i zakończy się tradycyjną, czterotorową pętlą autobusowo-tramwajową w rejonie Netto Areny. Torowisko tramwajowe będzie elementem zaplanowanego na tej trasie Pasa Autobusowo-Tramwajowego. Budowa rozpoczęła się w październiku 2019 roku i powinna zakończyć się w kwietniu 2021 roku, czyli po 18 miesiącach.

Szczecin planował także budowę tramwaju do pętli Mierzyn. Niestety w 2019 roku unieważniono przetarg na budowę nowej trasy z powodu przekroczenia budżetu przez oferentów. Inwestycję odłożono na bliżej nieokreślony czas, celem zoptymalizowania kosztorysu i projektu. Trwająca pandemia koronawirusa powoduje, że szanse na powrót do realizacji tej trasy może opóźnić się jeszcze bardziej.

Olsztyn

Sieć tramwajowa w Olsztynie jest najmłodszą i jedną z najmniejszych sieci tramwajowych w Polsce. Obecnie liczy ona 11 kilometrów i poruszają się po niej 3 linie tramwajowe. Wkrótce powinno się to jednak zmienić, bowiem trwa przetarg na budowę nowej, 6-kilometrowej trasy na Pieczewo. Jest to już drugi przetarg na realizację tego zadania. W pierwszym podejściu oferty wykonawców okazały się dla miasta zbyt drogie. Tym razem miasto zmodyfikowało projekt pod kątem optymalizacji kosztów oraz pozyskało dodatkowe środki na realizację zadania. Krańcówka Pieczewo, podobnie jak wszystkie inne w mieście, będzie pozbawiona pętli. Nowa trasa pozwoli na uruchomienie kolejnych dwóch linii tramwajowych: z Pieczewa do Centrum oraz z Pieczewa do dworca głównego. Oferty w przetargu na budowę nowego odcinka sieci powinniśmy poznać na początku czerwca.

Kraków

W grodzie Kraka trwa aktualnie budowa torowiska tramwajowego wzdłuż budowanej Trasy Łagiewnickiej. Połączy ono pętlę Kurdwanów z torowiskiem wzdłuż ulicy Zakopiańskiej, prowadzącego do pętli Borek Fałęcki. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów nowego odcinka sieci będzie tunel pomiędzy sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Na nowej trasie pojawi się 5 nowych przystanków tramwajowych. Całość inwestycji powinna zakończyć się w 2021 roku.

Kolejną inwestycją bliską rozpoczęcia jest budowa trasy tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. Ta, licząca blisko 5 kilometrów długości trasa czeka jednak od dawna na wydanie pozwolenia na roboty budowlane. Jak zapewniają przedstawiciele władz miasta, pozwolenie powinno zostać wydane w najbliższych tygodniach. Jeśli tak się stanie, budowa nowej trasy rozpocznie się jeszcze w wakacje, bowiem wybrano już wykonawcę prac.

Total
1
Shares
Zobacz również: