Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Gdzie powstają nowe trasy tramwajowe w Polsce? Część III

W poprzednich częściach cyklu przedstawiliśmy stan zaawansowania prac przy budowach nowych tras tramwajowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na koniec przyjrzymy się postępom prac w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym Toruniu oraz Warszawie.

GOP – nowa trasa w Sosnowcu

Po 38 latach w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym rozpoczyna się budowa kolejnego nowego odcinka sieci tramwajowej. Jest to obszar, który w ostatnich latach jako jeden z nielicznych nie wzbogacał się o nowe odcinki sieci. Przeciwnie, w ciągu kilkunastu ostatnich lat część tras zlikwidowano, m.in. w Gliwicach. Budowa nowego odcinka sieci jest zatem szczególnie ważnym wydarzeniem w historii górnośląskiej sieci tramwajowej.

28 kwietnia bieżącego podpisano umowę na budowę nowej linii tramwajowej w Sosnowcu Zagórzu. Trasa będzie miała 4 kilometry długości i będzie przebiegała od dotychczasowej pętli tramwajowej przez dwupoziomowe skrzyżowanie z ulicą Braci Mieroszewskich, pod którą zostanie wybudowany tunel. Torowisko pojawi się wzdłuż ul. Białostockiej, by później skręcić w prawo i biegnąc obok al. Paderewskiego dotrze do ul. Rydza-Śmigłego. Pętla planowana jest na rondzie Jana Pawła II. Inwestycję realizuje konsorcjum firm Eurovia Polska z Bielan Wrocławskich, KZN Rail z Krakowa i Nowak Mosty z Dąbrowy Górniczej. Wartość inwestycji to około 88,6 mln zł netto. Budowa od momentu podpisania umowy potrwa 33 miesiące. To oznacza, że tramwaj nową trasą pojedzie za około 3 lata.

Toruń

W Toruniu trwa realizacja dużego przedsięwzięcia jakim jest budowa ponad pięciokilometrowej linii tramwajowej do osiedla JAR. Inwestycję z racji dużych rozmiarów podzielono na etapy. Pierwszy z nich już zrealizowano. Wybudowano przejazdy tramwajowe przez skrzyżowanie Szosy Chełmińskiej z ul Żwirki i Wigury oraz skrzyżowanie Szosy Chełmińskiej z ul. Długą. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na realizację kolejnego etapu inwestycji.

Torowisko przebiegać będzie w ciągu ulic Szosa Chełmińska, Długa, Legionów, Polna, Ugory, Watzenrodego do skrzyżowania z ul. Strobanda. Na końcu trasy przewidziano trójkąt torowy do zawracania tramwajów informuje. Ma to być jednak rozwiązanie tymczasowe, gdyż docelowo tramwaj miałby dojeżdżać do ul. Heweliusza.

Warszawa

W stolicy Polski aktualnie trwa budowa trasy tramwajowej do Winnicy na Białołęce, będącej przedłużeniem linii na Nowodwory. Tramwaj pojedzie od ulicy Strumykowej i dojedzie do pętli autobusowo-tramwajowej przy ul. Modlińskiej. Długość nowego odcinka wyniesie ponad 1 kilometr i pozwoli okolicznym mieszkańcom szybciej dotrzeć do stacji metra Młociny. Aktualnie na początkowym odcinku pojawiła się warstwa wzmacniająca z kruszywa, a także trwają prace nad przebudową sieci podziemnych i przygotowaniem fundamentów słupów trakcyjnych. Budowa nowego odcinka trasy na Winnicę kosztuje 67 mln zł. Pierwsze tramwaje pojawią się tutaj w 2021 roku.

Kolejną, znacznie większą inwestycją jest budowa trasy tramwajowej do Wilanowa. Dzięki niemu mieszkańcy dzielnicy będą mogli dotrzeć do centrum stolicy w niecałe 30 minut. Trasa będzie miała długość 12 kilometrów. Roboty budowlane przewidziano na lata 2021-2023. W fazie projektowania znajduje się również trasa pod dworcem zachodnim do Grójeckiej oraz trasa na Gocław.

Podpisana jest natomiast umowa na projekt i budowę trasy tramwajowej na ul. Gagarina. Wykonawca najpierw zaprojektuje, a następnie wybuduje ponadkilometrową linię, na której znajdzie się zielone torowisko. Torowisko w tej ulicy stanowi część projektu związanego z budową trasy to Wilanowa. Ponadto, wkrótce Tramwaje Warszawskie ogłoszą przetarg na budowę kolejnego odcinka sieci wzdłuż ulicy Kasprzaka.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More