Gdzie powstają nowe trasy tramwajowe w Polsce? Część III

W poprzednich częściach cyklu przedstawiliśmy stan zaawansowania prac przy budowach nowych tras tramwajowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na koniec przyjrzymy się postępom prac w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym Toruniu oraz Warszawie.

GOP – nowa trasa w Sosnowcu

Po 38 latach w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym rozpoczyna się budowa kolejnego nowego odcinka sieci tramwajowej. Jest to obszar, który w ostatnich latach jako jeden z nielicznych nie wzbogacał się o nowe odcinki sieci. Przeciwnie, w ciągu kilkunastu ostatnich lat część tras zlikwidowano, m.in. w Gliwicach. Budowa nowego odcinka sieci jest zatem szczególnie ważnym wydarzeniem w historii górnośląskiej sieci tramwajowej.

28 kwietnia bieżącego podpisano umowę na budowę nowej linii tramwajowej w Sosnowcu Zagórzu. Trasa będzie miała 4 kilometry długości i będzie przebiegała od dotychczasowej pętli tramwajowej przez dwupoziomowe skrzyżowanie z ulicą Braci Mieroszewskich, pod którą zostanie wybudowany tunel. Torowisko pojawi się wzdłuż ul. Białostockiej, by później skręcić w prawo i biegnąc obok al. Paderewskiego dotrze do ul. Rydza-Śmigłego. Pętla planowana jest na rondzie Jana Pawła II. Inwestycję realizuje konsorcjum firm Eurovia Polska z Bielan Wrocławskich, KZN Rail z Krakowa i Nowak Mosty z Dąbrowy Górniczej. Wartość inwestycji to około 88,6 mln zł netto. Budowa od momentu podpisania umowy potrwa 33 miesiące. To oznacza, że tramwaj nową trasą pojedzie za około 3 lata.

Toruń

W Toruniu trwa realizacja dużego przedsięwzięcia jakim jest budowa ponad pięciokilometrowej linii tramwajowej do osiedla JAR. Inwestycję z racji dużych rozmiarów podzielono na etapy. Pierwszy z nich już zrealizowano. Wybudowano przejazdy tramwajowe przez skrzyżowanie Szosy Chełmińskiej z ul Żwirki i Wigury oraz skrzyżowanie Szosy Chełmińskiej z ul. Długą. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na realizację kolejnego etapu inwestycji.

Torowisko przebiegać będzie w ciągu ulic Szosa Chełmińska, Długa, Legionów, Polna, Ugory, Watzenrodego do skrzyżowania z ul. Strobanda. Na końcu trasy przewidziano trójkąt torowy do zawracania tramwajów informuje. Ma to być jednak rozwiązanie tymczasowe, gdyż docelowo tramwaj miałby dojeżdżać do ul. Heweliusza.

Warszawa

W stolicy Polski aktualnie trwa budowa trasy tramwajowej do Winnicy na Białołęce, będącej przedłużeniem linii na Nowodwory. Tramwaj pojedzie od ulicy Strumykowej i dojedzie do pętli autobusowo-tramwajowej przy ul. Modlińskiej. Długość nowego odcinka wyniesie ponad 1 kilometr i pozwoli okolicznym mieszkańcom szybciej dotrzeć do stacji metra Młociny. Aktualnie na początkowym odcinku pojawiła się warstwa wzmacniająca z kruszywa, a także trwają prace nad przebudową sieci podziemnych i przygotowaniem fundamentów słupów trakcyjnych. Budowa nowego odcinka trasy na Winnicę kosztuje 67 mln zł. Pierwsze tramwaje pojawią się tutaj w 2021 roku.

Kolejną, znacznie większą inwestycją jest budowa trasy tramwajowej do Wilanowa. Dzięki niemu mieszkańcy dzielnicy będą mogli dotrzeć do centrum stolicy w niecałe 30 minut. Trasa będzie miała długość 12 kilometrów. Roboty budowlane przewidziano na lata 2021-2023. W fazie projektowania znajduje się również trasa pod dworcem zachodnim do Grójeckiej oraz trasa na Gocław.

Podpisana jest natomiast umowa na projekt i budowę trasy tramwajowej na ul. Gagarina. Wykonawca najpierw zaprojektuje, a następnie wybuduje ponadkilometrową linię, na której znajdzie się zielone torowisko. Torowisko w tej ulicy stanowi część projektu związanego z budową trasy to Wilanowa. Ponadto, wkrótce Tramwaje Warszawskie ogłoszą przetarg na budowę kolejnego odcinka sieci wzdłuż ulicy Kasprzaka.

Total
30
Shares
Zobacz również: