KategorieAnalizyTransport miejski

Autobus elektryczny – wyzwanie większe niż korzyści?

Autobusy elektryczne coraz śmielej wkraczają zarówno do dużych metropolii jak i mniejszych miast. Spotkamy je między innymi w Warszawie czy Krakowie, ale także w Szczecinku i Inowrocławiu. Zakup elektrycznych autobusów wydaje się prostym rozwiązaniem w dążeniu do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w transporcie zbiorowym, ale ciągnie za sobą szereg innych inwestycji. Jakie wyzwania stoją przed przewoźnikami chcącymi wprowadzić do swojej floty autobusy elektryczne?

Czytaj dalej
KategorieBaza wiedzyTransport miejski

Po co transportowi miejskiemu uprzywilejowanie?

Miejskiemu transportowi autobusowemu trudno na co dzień konkurować z transportem indywidualnym. Głównym powodem jest niska prędkość handlowa, która zazwyczaj nie przekracza 15 km/h, a na którą znaczący wpływ mają średnia prędkość pojazdów na drogach oraz czas zatrzymań na przystankach. Jak to zmienić i dlaczego miasta starają się uprzywilejowywać transport miejski? Czytaj dalej

KategorieTransport miejskiWiadomości

Rusza budowa nowej linii tramwajowej w Gdańsku

Miasto Gdańsk podpisało umowę na budowę linii tramwajowej w ulicy Nowej Bulońskiej, łączącej intensywnie rozwijające się południowe dzielnice Gdańska z centrum miasta. Inwestycja warta 192mln zł będzie ukończona w kwietniu 2019 roku.

Nowa linia połączy Ujeścisko w dzielnicą Piecki – Migowo, zwaną powszechnie Moreną, a w konsekwencji z centrum miasta. Ułatwi ona także dojazd mieszkańcom Ujeściska do przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zlokalizowanego w dzielnicy Piecki – Migowo.

W ramach inwestycji powstanie nowa ulica o długości 2,8km wraz z dwutorową linią tramwajową o długości 2,6km, na której znajdą się 4 przystanki. Nowy odcinek rozpocznie się w miejscu dzisiejszej krańcówki linii nr 12 „Migowo” a zakończy się węzłem integracyjnym przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Jabłoniowej. Droga wraz z linią tramwajową powstanie w zupełnie nowym przebiegu, w terenie o trudnym profilu. Celem budowy nowego ciągu transportowego konieczne było wyburzenie części ogródków działkowych.

Drogę wraz z linią tramwajową wybuduje sopocka firma NDI za 191,7mln zł. Miasto przekaże jej teren budowy w najbliższy czwartek. Prace budowlane mają zakończyć się do końca kwietnia 2019 roku. Pierwsi pasażerowie pojadą nową linią prawdopodobnie w IV kwartale 2019 roku.